266
edits
Line 419: | Line 419: | ||
===Pronouns=== | ===Pronouns=== | ||
{| class="wikitable collapsible collapsed" style="text-align:center; vertical-align:middle; width: 500px;" | |||
! colspan=5 | '''Pronouns''' | |||
|- | |||
! colspan=2 rowspan=2 bgcolor=#c0cfe4 | | |||
|- | |||
! colspan=1 bgcolor=#c0cfe4 | '''Personal''' | |||
! colspan=1 bgcolor=#c0cfe4 | '''Possessive''' | |||
! colspan=1 bgcolor=#c0cfe4 | '''Reflexive''' | |||
|- | |||
| rowspan=4 bgcolor=#c0cfe4 | '''Personal''' | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | '''First Person''' | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | jæ | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | ejæ | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | yjæ | |||
|- | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | '''Second Person''' | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | gæ | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | egæ | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | ygæ | |||
|- | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | '''Third Person, absent''' | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | cæ | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | ecæ | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | ycæ | |||
|- | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | '''Third Person, present''' | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | xæ | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | exæ | |||
| bgcolor=#c0cfe4 | yxæ | |||
|- | |||
| rowspan=2 bgcolor=#c0e4c0 | '''Animate''' | |||
| bgcolor=#c0e4c0 | '''Second Person''' | |||
| bgcolor=#c0e4c0 | væ | |||
| bgcolor=#c0e4c0 | evæ | |||
| bgcolor=#c0e4c0 | yvæ | |||
|- | |||
| bgcolor=#c0e4c0 | '''Third Person''' | |||
| bgcolor=#c0e4c0 | fæ | |||
| bgcolor=#c0e4c0 | efæ | |||
| bgcolor=#c0e4c0 | yfæ | |||
|- | |||
| rowspan=2 bgcolor=#e4c0c0 | '''Inanimate''' | |||
| bgcolor=#e4c0c0 | '''Second Person''' | |||
| bgcolor=#e4c0c0 | dæ | |||
| bgcolor=#e4c0c0 | edæ | |||
| bgcolor=#e4c0c0 | ydæ | |||
|- | |||
| bgcolor=#e4c0c0 | '''Third Person''' | |||
| bgcolor=#e4c0c0 | tæ | |||
| bgcolor=#e4c0c0 | etæ | |||
| bgcolor=#e4c0c0 | ytæ | |||
|} | |||
===Verbs=== | ===Verbs=== |
edits