1,549
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 101: | Line 101: | ||
|- | |- | ||
| {{term|frii}} || free | | {{term|frii}} || free | ||
|- | |||
| {{term|friiwilteic}} || voluntary | |||
|- | |- | ||
| {{term|froiic}} || delighted | | {{term|froiic}} || delighted | ||
Line 113: | Line 115: | ||
|- | |- | ||
| {{term|geduldic}} || patient | | {{term|geduldic}} || patient | ||
|- | |||
| {{term|geegenwilteic}} || reluctant | |||
|- | |- | ||
| {{term|generous}} || generous | | {{term|generous}} || generous | ||
Line 369: | Line 373: | ||
|- | |- | ||
| {{term|unvounelic}} || unusual | | {{term|unvounelic}} || unusual | ||
|- | |||
| {{term|vaag}} || vague | |||
|- | |||
| {{term|vailent}} || violent | |||
|- | |- | ||
| {{term|varm}} || warm | | {{term|varm}} || warm | ||
|- | |- | ||
| {{term|veenig}} || few | | {{term|veenig}} || few | ||
|- | |||
| {{term|veirai}} || diverse, variatied, queer | |||
|- | |||
| {{term|verdloos}} || worthless | |||
|- | |- | ||
| {{term|vleere}} || several (plural indefinite "article") | | {{term|vleere}} || several (plural indefinite "article") | ||
|- | |||
| {{term|vnot}} || wet | |||
|- | |- | ||
| {{term|vounelic}} || usual | | {{term|vounelic}} || usual | ||
Line 380: | Line 394: | ||
| {{term|vuudent}} || furious | | {{term|vuudent}} || furious | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|wais}} || wise | ||
|- | |- | ||
| {{term|wenle}} || androgyne | | {{term|wenle}} || androgyne | ||
|- | |||
| {{term|wiked}} || wicked | |||
|- | |- | ||
| {{term|wunderbaar}} || wonderful, marvellous | | {{term|wunderbaar}} || wonderful, marvellous |
edits