249
edits
Toastghost (talk | contribs) |
Toastghost (talk | contribs) (→Vowels) |
||
Line 286: | Line 286: | ||
===Vowels=== | ===Vowels=== | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | ||
|- style="vertical-align:middle; background-color:#D9D9D9;" | |||
! colspan=" | ! colspan="9" | Vowels | ||
|- style=" | |- style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | ||
| rowspan="2" style="vertical-align:bottom;" | <br /> | |||
| colspan="2" | Front | |||
| colspan="2" | Front-Central | |||
| colspan="2" | Central | |||
| colspan="2" | Back | |||
|- style="background-color:#E391D3;" | |||
| Unrounded | |||
| Rounded | |||
| Unrounded | |||
| Rounded | |||
| Unrounded | |||
| Rounded | |||
| Unrounded | |||
| Rounded | |||
|- | |||
| style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Close | |||
| i | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| | |||
| style="text-align:left;" | | | style="text-align:left;" | | ||
|- | |- | ||
| style=" | | style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Near-Close | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | ɪ | ||
| y | |||
| style=" | | | ||
| | |||
| | |||
| style="text-align:left;" | | |||
|- | |- | ||
| style=" | | style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Close-Mid | ||
| | | e | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| style=" | | ɵ | ||
| | |||
| o | |||
| style="text-align:left;" | | |||
|- | |- | ||
| style=" | | style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Mid | ||
| | | | ||
| | | ø̞ | ||
| | | | ||
| style=" | | | ||
| | |||
| | |||
| | |||
| style="text-align:left;" | | |||
|- | |- | ||
| style=" | | style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Open-Mid | ||
| | | ɛ | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | | ||
| style=" | | | ||
| | |||
| ʌ | |||
| style="text-align:left;" | | |||
|- | |- | ||
| style=" | | style="vertical-align:middle; background-color:#E391D3;" | Open | ||
| | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
Line 338: | Line 362: | ||
| | | | ||
| | | | ||
| | | ɑ | ||
| style="text-align: | | style="text-align:left;" | | ||
|} | |} | ||
edits