Duozynis/Lexicon: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
m (→Prepositions) |
m (→Nouns) |
||
Line 406: | Line 406: | ||
|- | |- | ||
| /gisi/ || a unit used to measure length || | | /gisi/ || a unit used to measure length || | ||
|- | |||
| /ndʒu/ || system || | |||
|- | |||
| /zuɸ/ || sword || | |||
|- | |||
| /vigi/ || swamp || | |||
|- | |||
| /fug/ || support || | |||
|- | |||
| /ljas/ || sun || | |||
|- | |||
| /tʃuju/ || summer || | |||
|- | |||
| /ziltʃys/ || suggestion || | |||
|- | |||
| /ruɹɔ/ || sugar || | |||
|- | |||
| /tat/ || success || | |||
|- | |||
| /mɨdjalif/ || subtlety || | |||
|- | |||
| /ded/ || subject || | |||
|- | |||
| /wanɯ/ || style || | |||
|- | |||
| /zala/ || stump || | |||
|- | |||
| /wasu/ || stuff || | |||
|- | |||
| /ddʒɯ/ || student || | |||
|- | |||
| /daz/ || structure || | |||
|- | |||
| /isif/ || strength || | |||
|} | |} | ||