Judeo-Gaelic: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
m (→Glossary) |
mNo edit summary |
||
Line 61: | Line 61: | ||
|- | |- | ||
| ''gášér'' || world.{{sc|inan.sg.nom}} || | | ''gášér'' || world.{{sc|inan.sg.nom}} || | ||
|- | |||
| ''déi'' || it.{{sc|gen}} || | |||
|- | |||
| ''tzanníchathamh'' || || | |||
|- | |||
| ''nóghín'' || || | |||
|- | |||
| ''ˀis'' || and (clausal) || | |||
|- | |||
| ''qúmháṭh'' || || | |||
|- | |||
| ''tzáimí'' || || | |||
|- | |||
| ''fayyeṭhallíˀ'' || || | |||
|} | |} | ||