875
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 82: | Line 82: | ||
===Some Words=== | ===Some Words=== | ||
==Orthography== | ==Orthography== | ||
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg collapsible collapsed" style="text-align:center; width: | |||
{| border="1" cellpadding="1" cellspacing="1" class="bluetable lightbluebg collapsible collapsed" style="text-align:center; width: 160px;" | |||
! colspan="2"| Romanization | ! colspan="2"| Romanization | ||
|- | |- | ||
! style="width: | ! style="width: 80px;" |Phoneme | ||
! style="width: | ! style="width: 80px;" |Grapheme | ||
|- | |- | ||
|n | |||
|n | |||
|- | |||
|p | |||
|p | |||
|- | |||
|t | |||
|t | |||
|- | |||
|k | |||
|k | |||
|- | |||
|f | |||
|f | |||
|- | |||
|β | |||
|b | |||
|- | |||
|s | |||
|s | |||
|- | |||
|ð | |||
|d | |||
|- | |||
|ɣ | |||
|g | |||
|- | |||
|h | |||
|h | |||
|- | |||
|ɾ | |||
|r | |||
|- | |||
|l | |||
|l | |||
|- | |||
|a | |||
|a | |||
|- | |||
|e | |||
|e | |||
|- | |||
|i | |||
|i | |||
|- | |||
|o | |||
|o | |||
|- | |||
|u | |||
|u | |||
|- | |||
|ə̥ | |||
|' | |||
|- | |||
|} | |||
==Grammar== | ==Grammar== | ||
===Morphology=== | ===Morphology=== |
edits