138,730
edits
m (→Personal) |
mNo edit summary Tags: Mobile edit Mobile web edit |
||
Line 765: | Line 765: | ||
|- | |- | ||
|align="right"|'''Nominative''' | |align="right"|'''Nominative''' | ||
|''jsas''||'' | |''jsas''||''jsantů''||''jsanté'' | ||
|''jsantí''||''jsantijé''||''jsantích'' | |''jsantí''||''jsantijé''||''jsantích'' | ||
|''jsan''||''jsanté'' || ''jsantá'' | |''jsan''||''jsanté'' || ''jsantá'' | ||
|- | |||
|align="right"|'''Genitive''' | |||
|''jsantaš''||''jsantou''||''jsantou'' | |||
|''jsantích''||''jsantijou''||''jsantijou'' | |||
|''jsantaš''||''jsantou'' || ''jsantou'' | |||
|} | |} | ||
edits