34
edits
Line 302: | Line 302: | ||
|- | |- | ||
! Accusative | ! Accusative | ||
| - | | -ααν || -αας | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
Line 325: | Line 325: | ||
|- | |- | ||
! Accusative | ! Accusative | ||
| | | θάλααν || θάλαας | ||
| | | ταάτααν|| ταάταας | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
Line 350: | Line 350: | ||
|- | |- | ||
! Accusative | ! Accusative | ||
| - | | -αν || -αας | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
Line 356: | Line 356: | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| - | | -ασς || -ααν | ||
|} | |} | ||
Line 377: | Line 377: | ||
|- | |- | ||
! Accusative | ! Accusative | ||
| | | δέιναν || δέιναας | ||
| | | σάδαν|| σάδαας | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
Line 385: | Line 385: | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| | | δέινασς || δέινααν | ||
| | | σάδασς || σάδααν | ||
|} | |} | ||
{| class="bluetable lightbluebg collapsible collapsed" style="width: 500px; text-align: center;" | {| class="bluetable lightbluebg collapsible collapsed" style="width: 500px; text-align: center;" | ||
! colspan="3" | '''Neuter - | ! colspan="3" | '''Neuter -αν stem''' | ||
|- | |- | ||
! style="width: 100px;" | Case !! style="width: 100px;" | Singular !! style="width: 100px;" | Plural | ! style="width: 100px;" | Case !! style="width: 100px;" | Singular !! style="width: 100px;" | Plural | ||
|- | |- | ||
! Nominative/Vocative/Accusative | ! Nominative/Vocative/Accusative | ||
| - | | -αν || -αα | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
Line 401: | Line 401: | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| - | | -ασς || -ααν | ||
|} | |} | ||
Line 413: | Line 413: | ||
|- | |- | ||
! Nominative/Vocative/Accusative | ! Nominative/Vocative/Accusative | ||
| | | δαάραν || δαάραα | ||
|- | |- | ||
! Dative | ! Dative | ||
Line 419: | Line 419: | ||
|- | |- | ||
! Genitive | ! Genitive | ||
| | | δαάρασς || δαάρααν | ||
|} | |} | ||
edits