1,594
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 1: | Line 1: | ||
==Number== | |||
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" | |||
|- | |||
! width=50% | Germian !! width=50% | English | |||
|- | |||
| {{term|sifer}} || figure | |||
|- | |||
| {{term|nul}} || 0 | |||
|- | |||
| {{term|ein}} || 1 | |||
|- | |||
| {{term|twei}} || 2 | |||
|- | |||
| {{term|drii}} || 3 | |||
|- | |||
| {{term|fiir}} || 4 | |||
|- | |||
| {{term|faif}} || 5 | |||
|- | |||
| {{term|six}} || 6 | |||
|- | |||
| {{term|seefen}} || 7 | |||
|- | |||
| {{term|act}} || 8 | |||
|- | |||
| {{term|noin}} || 9 | |||
|- | |||
| {{term|tin}} || 10 | |||
|- | |||
| {{term|eintin}} || 11 | |||
|- | |||
| {{term|tweitin}} || 12 | |||
|- | |||
| {{term|driitin}} || 13 | |||
|- | |||
| {{term|fiirtin}} || 14 | |||
|- | |||
| {{term|faiftin}} || 15 | |||
|- | |||
| {{term|sixtin}} || 16 | |||
|- | |||
| {{term|seefentin}} || 17 | |||
|- | |||
| {{term|acttin}} || 18 | |||
|- | |||
| {{term|nointin}} || 19 | |||
|- | |||
| {{term|tweinen}} || 20 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenein}} || 21 | |||
|- | |||
| {{term|tweinentwei}} || 22 | |||
|- | |||
| {{term|tweinendrii}} || 23 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenfiir}} || 24 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenfaif}} || 25 | |||
|- | |||
| {{term|tweinensix}} || 26 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenseefen}} || 27 | |||
|- | |||
| {{term|tweinenact}} || 28 | |||
|- | |||
| {{term|tweinennoin}} || 29 | |||
|- | |||
| {{term|driinen}} || 30 | |||
|- | |||
| {{term|driinenein}} || 32 | |||
|- | |||
| {{term|fiirnen}} || 40 | |||
|- | |||
| {{term|faifnen}} || 50 | |||
|- | |||
| {{term|sixnen}} || 60 | |||
|- | |||
| {{term|seefenen}} || 70 | |||
|- | |||
| {{term|actnen}} || 80 | |||
|- | |||
| {{term|noinen}} || 90 | |||
|- | |||
| {{term|hondert, einhondert}} || 100 | |||
|- | |||
| {{term|hondertein, einhondertein}} || 101 | |||
|- | |||
| {{term|tweihonderts}} || 200 | |||
|- | |||
| {{term|driihonderts}} || 300 | |||
|- | |||
| {{term|fiirhonderts}} || 400 | |||
|- | |||
| {{term|faifhonderts}} || 500 | |||
|- | |||
| {{term|sixhonderts}} || 600 | |||
|- | |||
| {{term|seefenhonderts}} || 700 | |||
|- | |||
| {{term|acthonderts}} || 800 | |||
|- | |||
| {{term|noinhonderts}} || 900 | |||
|- | |||
| {{term|duusen, einduusen}} || 1,000 | |||
|- | |||
| {{term|einduusen einhondertein}} || 1,101 | |||
|- | |||
| {{term|tinduusens}} || 10,000 | |||
|- | |||
| {{term|hondertduusens}} || 100,000 | |||
|- | |||
| {{term|miljun, einmiljun}} || 1,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|tinmiljuns}} || 10,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|hondertmiljuns}} || 100,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|miljard, einmiljard}} || 1,000,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|biljun, einbiljun}} || 1,000,000,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|biljard, einbiljard}} || 1,000,000,000,000,000 | |||
|- | |||
| {{term|ziljun}} || zillion/bajillion | |||
|- | |||
|} |
edits