1,371
edits
Line 441: | Line 441: | ||
|- | |- | ||
| shield || aessyll || '' 'scyld' '' OE; '' 'aes' '' Welsh | | shield || aessyll || '' 'scyld' '' OE; '' 'aes' '' Welsh | ||
|- | |||
| sword || gladi || '' 'blæd' '' OE; '' 'cletyw' '' Welsh | |||
|- | |- | ||
| sheaf || sēaff || '' 'scēaf' '' OE; '' 'escup' '' Welsh | | sheaf || sēaff || '' 'scēaf' '' OE; '' 'escup' '' Welsh |
edits