7,723
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 12: | Line 12: | ||
|- | |- | ||
| leth/lethed || leaf, page || PF *lehti || | | leth/lethed || leaf, page || PF *lehti || | ||
|- | |||
| mêllydh/mêlly/mêllyzi/mêllym || to like || PF *meeltüdäk || The object receives the postposition ''zilæd''. | |||
|} | |} | ||
[[Category:Medh Nghêl]] | [[Category:Medh Nghêl]] |
edits