354
edits
(→Verbs) |
(→Nouns) |
||
Line 112: | Line 112: | ||
|- | |- | ||
! Duozynis !! English !! Notes | ! Duozynis !! English !! Notes | ||
|- | |- | ||
| /βa/ || year || ** | | /βa/ || year || ** | ||
|- | |- | ||
| /aːyeɾ/ || youth || ** | | /aːyeɾ/ || youth || ** | ||
|- | |- | ||
| /sedu/ || wave (salutation) || ** | | /sedu/ || wave (salutation) || ** | ||
Line 172: | Line 166: | ||
|- | |- | ||
| /χø/ || woman || ** | | /χø/ || woman || ** | ||
|- | |- | ||
| /øiji/ || wind || ** | | /øiji/ || wind || ** | ||
Line 208: | Line 198: | ||
|- | |- | ||
| /dziduv/ || walking stick || ** | | /dziduv/ || walking stick || ** | ||
|- | |||
| /ɦuta/ || voice || ** | |||
|- | |||
| /fihe/ || vocabulary || ** | |||
|- | |||
| /ioːɯudu/ || visitor || ** | |||
|- | |||
| /aːɨblɸiː/ || violence || ** | |||
|- | |||
| /tʃø/ || view || ** | |||
|- | |||
| /eːoːaɔ/ || verse || ** | |||
|- | |||
| /dɨioa/ || merchant || ** | |||
|- | |||
| /çɔda/ || vein || ** | |||
|- | |||
| /dide/ || vegetable || ** | |||
|- | |||
| /tɒtʃ/ || value || ** | |||
|- | |||
| /naj/ || valley || ** | |||
|- | |||
| /duɕ/ || vagina || ** | |||
|} | |} | ||
edits