261
edits
Toastghost (talk | contribs) (→Cases) |
Toastghost (talk | contribs) (→Cases) Tag: Manual revert |
||
| Line 921: | Line 921: | ||
{| class="wikitable" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | {| class="wikitable" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | ||
|- style="background-color:#D9D9D9;" | |- style="background-color:#D9D9D9;" | ||
! colspan=" | ! colspan="2" | Nominative Pronouns | ||
|- style="background-color:#E391D3;" | |- style="background-color:#E391D3;" | ||
| | | Subjective | ||
| Latinized | | Latinized | ||
|- | |- | ||
| I | | I | ||
| Mek | | Mek | ||
|- | |- | ||
| You | |||
| You | |||
| Vek | | Vek | ||
|- | |- | ||
| They/She/He | |||
| They | | Ket'/T'emil/Adóil | ||
| | |||
|- | |- | ||
| We | | We | ||
| Mevek | | Mevek | ||
|- | |- | ||
| | | They | ||
| You | | Ket'vat' | ||
|- | |||
| Plural You | |||
| Vekú | | Vekú | ||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | |||
|- style="background-color:#D9D9D9;" | |||
! colspan="2" | Accusative Pronouns | |||
|- style="background-color:#E391D3;" | |||
| Subjective | |||
| Latinized | |||
|- | |||
| Me | |||
| Meas | |||
|- | |||
| You | |||
| Veas | |||
|- | |||
| Them/Her/Him | |||
| Ket's/T'ems/Adós | |||
|- | |||
| Us | |||
| Mevé | |||
|- | |||
| Them | |||
| Ket'vá | |||
|- | |||
| Plural You | |||
| Vekúé | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | |||
|- style="background-color:#D9D9D9;" | |||
! colspan="2" | Dative Pronouns | |||
|- style="background-color:#E391D3;" | |||
| Subjective | |||
| Latinized | |||
|- | |||
| Me | |||
| Meví | |||
|- | |||
| You | |||
| Veví | |||
|- | |||
| Them/Her/Him | |||
| Ket'í/T'emí/Adóí | |||
|- | |||
| Us | |||
| Mevekí | |||
|- | |||
| Them | |||
| Ket'ví | |||
|- | |||
| Plural You | |||
| Vekúí | |||
|} | |||
{| class="wikitable" style="text-align:center; vertical-align:bottom;" | |||
|- style="background-color:#D9D9D9;" | |||
! colspan="2" | Genitive Pronouns | |||
|- style="background-color:#E391D3;" | |||
| Subjective | |||
| Latinized | |||
|- | |||
| Mine | |||
| Mel | |||
|- | |||
| Yours | |||
| Vel | |||
|- | |||
| Theirs/Hers/His | |||
| Kem/T'emir/Adóim | |||
|- | |||
| Our | |||
| Mevel | |||
|- | |- | ||
| | | Theirs | ||
| | | Ket'var | ||
|- | |- | ||
| | | You all's | ||
| Vekúí | |||
| | |||
|} | |} | ||
edits