53
edits
Sadiemydog (talk | contribs) mNo edit summary |
Sadiemydog (talk | contribs) mNo edit summary |
||
Line 57: | Line 57: | ||
| t || '''t'''egå || s'''t'''op | | t || '''t'''egå || s'''t'''op | ||
|- | |- | ||
| θ || '''tq'''ëër || '''th'''at | | θ || '''tq'''ëër he'''þþ'''er || '''th'''at | ||
|- | |- | ||
| v || '''v'''äjj || '''v'''ery | | v || '''v'''äjj || '''v'''ery | ||
Line 75: | Line 75: | ||
| z || '''z'''ond || '''z'''ip | | z || '''z'''ond || '''z'''ip | ||
|- | |- | ||
| zː || på'''zz''' || '''z'''ip but longer. | | zː || på'''zz''' '''zj'''ot || '''z'''ip but longer. | ||
|- | |- | ||
| dʒ || o'''jj''' || '''j'''u'''dj'''e | | dʒ || o'''jj''' || '''j'''u'''dj'''e | ||
Line 95: | Line 95: | ||
| y || uu , ë , ëë , u , ú || | | y || uu , ë , ëë , u , ú || | ||
|- | |- | ||
| ɛ || ä , e || | | ɛ || ä , e || s'''e'''t | ||
|- | |- | ||
| eː || ä , ää , ee , é || | | eː || ä , ää , ee , ea , é || s'''a'''ve | ||
|- | |- | ||
| ʌu || ã , ãã , ãw || | | ʌu || ã , ãã , ãw || h'''ow''' | ||
|- | |- | ||
| ʌuː || ã , ãã , ãw || | | ʌuː || ã , ãã , ãw || h'''ow''' but longer. | ||
|- | |- | ||
| ɪ || i , y || | | ɪ || i , y || s'''i'''t | ||
|- | |- | ||
| iː || ii , yy , ie , ij || | | iː || ii , yy , ie , ij || s'''ea''' but longer. | ||
|- | |- | ||
| i || ie , ij || | | i || ie , ij || s'''ea''' | ||
|- | |- | ||
| ɑ || a , ã || | | ɑ || a , ã || | ||
|- | |- | ||
| aː || á , a , aa || | | ɑɪ || iy , ei , ai || | ||
|- | |||
| aː || á , a , aa || '''A'''frik'''aa'''ns | |||
|- | |- | ||
| ɛiː || ÿ , ÿÿ || | | ɛiː || ÿ , ÿÿ || | ||
Line 117: | Line 119: | ||
| ɛi || ÿÿ || | | ɛi || ÿÿ || | ||
|- | |- | ||
| œy || ui || | | œy || ui || Dutch h'''ui'''s | ||
|- | |- | ||
| ɔi || oi || | | ɔi || oi || |
edits