1,279
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 3: | Line 3: | ||
|- | |- | ||
|''aðhi'' || [æð.xi] || n. || god, deity || Haoli borrowing | |''aðhi'' || [æð.xi] || n. || god, deity || Haoli borrowing | ||
|- | |||
|''atereg'' || [æt.ɛɹ.ɛg] || v. || to search || | |||
|- | |||
|''beanag'' || [bɛ.æn.æg] || v. || to find || | |||
|- | |||
|''cern'' || [ʃɛɹn] || v. || metal, malleable minerals || | |||
|- | |- | ||
|''barat'' || [bæ.ɹæt] || n. || pain, struggle, suffering || | |''barat'' || [bæ.ɹæt] || n. || pain, struggle, suffering || |
edits