7,915
edits
Line 254: | Line 254: | ||
ʔ > h | ʔ > h | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
! Radical !! Mutation | |||
|- | |||
| n || ð̠ | |||
|- | |||
| ɲ || j | |||
|- | |||
| ŋ || ɣ | |||
|- | |||
| ŋʷ || w | |||
|- | |||
| t || θ̠ | |||
|- | |||
| c || ç | |||
|- | |||
| k || x | |||
|- | |||
| kʷ || xʷ | |||
|- | |||
| ʔ || h | |||
|- | |||
| {{IPA|ⁿd}} || n | |||
|- | |||
| {{IPA|ᶮɟ}} || ɲ | |||
|- | |||
| {{IPA|ᵑɡ}} || ŋ | |||
|- | |||
| {{IPA|ᵑɡʷ || ŋʷ | |||
|- | |||
| Example || Example | |||
|} | |||
8) Lenition commonly occurs as follows: | 8) Lenition commonly occurs as follows: |
edits