7,915
edits
Line 103: | Line 103: | ||
"x" = /c/ | "x" = /c/ | ||
{| class="wikitable" | |||
|- | |||
| || || Alveolar || Alveolar || Palatal || Velar || Velar || Glottal | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|- | |||
| Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example || Example | |||
|} | |||
===Consonants=== | ===Consonants=== |
edits