7,915
edits
Line 90: | Line 90: | ||
| Nasal || /n/ || || /ɲ/ || /ŋ/ || /ŋʷ/ || | | Nasal || /n/ || || /ɲ/ || /ŋ/ || /ŋʷ/ || | ||
|- | |- | ||
| | | Plain Stop || /t/ || /tɬ/ || /c/ || /k/ || /kʷ/ || /ʔ/ | ||
|- | |- | ||
| | | Prenasalised Stop || /ⁿd/ || /ⁿdɮ/ || /{{IPA|ᶮɟ}}/ || /{{IPA|ᵑɡ}}/ || /{{IPA|ᵑɡʷ}}/ || | ||
|- | |- | ||
| Fricative || /θ̠/ || | | Fricative || /θ̠/ || || /ç/ || || /xʷ/ || /h/ | ||
|- | |- | ||
| Liquid || || / | | Voiced Liquid || || /l/ || || /ɣ/ || || | ||
|- | |||
| Voiceless Liquid || || /ɬ/ || || /x/ || || | |||
|- | |- | ||
| Continuant || /ð̠/ || || /j/ || || /w/ || | | Continuant || /ð̠/ || || /j/ || || /w/ || |
edits