Open main menu
Home
Random
Log in
Settings
About Linguifex
Disclaimers
Linguifex
Search
Verse:Schngellstein/Stem-Celtic Nurian: Difference between revisions
Verse
Discussion
← Older edit
Newer edit →
Verse:Schngellstein/Stem-Celtic Nurian
(view source)
Revision as of 20:19, 17 July 2019
80 bytes removed
,
17 July 2019
m
→Nouns
Revision as of 20:18, 17 July 2019
(
view source
)
IlL
(
talk
|
contribs
)
m
No edit summary
← Older edit
Revision as of 20:19, 17 July 2019
(
view source
)
IlL
(
talk
|
contribs
)
m
(
→Nouns
)
Newer edit →
Line 22:
Line 22:
!|Dative
!|Dative
|''võge''||''võgav''
|''võge''||''võgav''
|-
!|Accusative
|''võga'' ||''võgar''
|-
|-
!|Ablative-Locative
!|Ablative-Locative
|''võgad'' ||''võgav''
|''võgad'' ||''võgav''
|-
!|Vocative
|''võga!'' ||''võgar!''
|}
|}
IlL
138,982
edits