63
edits
Puyongechi (talk | contribs) |
Puyongechi (talk | contribs) |
||
Line 279: | Line 279: | ||
Cases in Naibas are the following | Cases in Naibas are the following | ||
{| class="wikitable" | |||
! case !! masculine !! feminine !! neuter | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|abs}} || ''zutta(e/ie)'' 'cloud' || ''delas(i/o)'' 'sea' || ''nutu(a/ia)'' 'law' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|erg}} || ''zutta(e/ie)'''s''''' || ''delas(i/o)'''s''''' || ''nutu(a/ia)'''s''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|dat}} || ''zutta(e/ie)'''ne''''' || ''delas(i/o)'''ne''''' || ''nutu(a/ia)'''ne''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|gen}} || ''zutta(e/ie)'''k''''' || ''delas(i/o)'''k''''' || ''nutu(a/ia)'''k''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|com}} || ''zutta(e/ie)'''ko''''' || ''delas(i/o)'''ko''''' || ''nutu(a/ia)'''ko''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|abess}} || ''zutta(e/ie)'''ta''''' || ''delas(i/o)'''ta''''' || ''nutu(a/ia)'''ta''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|caus}} || ''zutta(e/ie)'''kai''''' || ''delas(i/o)'''kai''''' || ''nutu(a/ia)'''kai''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|ben}} || ''zutta(e/ie)'''tu''''' || ''delas(i/o)'''tu''''' || ''nutu(a/ia)'''tu''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|instr}} || ''zutta(e/ie)'''kes''''' || ''delas(i/o)'''kes''''' || ''nutu(a/ia)'''kes''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|ine}} || ''zutta(e/ie)'''na''''' || ''delas(i/o)'''na''''' || ''nutu(a/ia)'''na''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|loc}} || ''zutta(e/ie)'''tez''''' || ''delas(i/o)'''tez''''' || ''nutu(a/ia)'''kez''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|all}} || ''zutta(e/ie)'''ro''''' || ''delas(i/o)'''to''''' || ''nutu(a/ia)'''to''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|term}} || ''zutta(e/ie)'''dan''''' || ''delas(i/o)'''dan''''' || ''nutu(a/ia)'''dan''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|abl}} || ''zutta(e/ie)'''to''''' || ''delas(i/o)'''to''''' || ''nutu(a/ia)'''to''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|ptv}} || ''zutta(e/ie)'''ku''''' || ''delas(i/o)'''ku''''' || ''nutu(a/ia)'''ku''''' | |||
|- | |||
| {{Smallcaps|prol}} || ''zutta(e/ie)'''tuk''''' || ''delas(i/o)'''tuk''''' || ''nutu(a/ia)'''tuk''''' | |||
|} | |||
==Syntax== | ==Syntax== |
edits