14
edits
Line 238: | Line 238: | ||
:{| | :{| | ||
|- | |- | ||
| ''cei'' || | | colspan="3" | ''cei šarhi šarel'' | ||
|- | |- style="font-size: 87%;" | ||
| cei || šarhi || šar-el | |||
|- style="font-size: 87%;" | |||
| two || cup.{{smallcaps|abs}} || water-{{smallcaps|abl}} | | two || cup.{{smallcaps|abs}} || water-{{smallcaps|abl}} | ||
|- | |- | ||
| colspan="3" | ‘two glasses of water’ | | colspan="3" style="padding-bottom:1em" | ‘two glasses of water’ | ||
|} | |||
:{| | |||
|- | |||
| colspan="2" | ''onani saṭonce'' | |||
|- style="font-size: 87%;" | |||
| o-nan-i || sa-ṭom-ce | |||
|- style="font-size: 87%;" | |||
| {{smallcaps|1sg.poss}}-mother-{{smallcaps|abs}} || {{smallcaps|3sg.poss}}-eye-{{smallcaps|du}} | |||
|- | |||
| colspan="2" | ‘my mother’s eyes’ | |||
|} | |} | ||
edits