138,956
edits
m (→C) |
m (→A) |
||
Line 35: | Line 35: | ||
|- | |- | ||
|alvé||f||||||light | |alvé||f||||||light | ||
|- | |||
|āmé||f||||||mother | |||
|- | |- | ||
|ámmáin||v||||||hold, grasp | |ámmáin||v||||||hold, grasp | ||
Line 74: | Line 76: | ||
|atiḗr||adv||||||any way | |atiḗr||adv||||||any way | ||
|- | |- | ||
| | |ā́themȳré||f||||||shrine, sanctuary | ||
|- | |- | ||
| | |ā́them||adj||||||holy | ||
|- | |- | ||
|áubiī́n||v||||||strike, attack | |áubiī́n||v||||||strike, attack | ||
|- | |- | ||
| | |aulái||v||||||pity; look down upon | ||
|- | |- | ||
!colspan="5"| | !colspan="5"| |
edits