138,982
edits
Line 264: | Line 264: | ||
| ''r'im'' | | ''r'im'' | ||
|- | |- | ||
!rowspan= | !rowspan=3| ''juð'' | ||
! future indep. | ! future indep. | ||
| ''weið i'' | | ''weið i'' | ||
Line 283: | Line 283: | ||
| ''wan nu'' | | ''wan nu'' | ||
| ''waþ tim'' | | ''waþ tim'' | ||
| '' | | ''wí'm'' | ||
|- | |||
! future dep. | |||
| ''é i'' | |||
| ''þé tə'' | |||
| ''þí ti'' | |||
| ''jé u'' | |||
| ''þé oj'' | |||
| ''né nu'' | |||
| ''þú tim'' | |||
| ''jú'm'' | |||
|- | |||
! past dep. | |||
| ''heið i'' | |||
| ''heis tə'' | |||
| ''heis ti'' | |||
| ''hie u'' | |||
| ''hieð oj'' | |||
| ''hein nu'' | |||
| ''heis tim'' | |||
| ''hí'm'' | |||
|- | |- | ||
!rowspan=2| ''śuð'' | !rowspan=2| ''śuð'' |
edits