1,371
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 34: | Line 34: | ||
| where || cwrþ || '' 'cw(d)' '' Welsh and '' 'hwǣr' '' OE | | where || cwrþ || '' 'cw(d)' '' Welsh and '' 'hwǣr' '' OE | ||
|- | |- | ||
| when || | | when || pan || '' 'pann' '' Welsh and '' 'hwǣne' '' OE | ||
|- | |- | ||
| how || pal || '' 'pa lun' '' Welsh | | how || pal || '' 'pa lun' '' Welsh | ||
Line 42: | Line 42: | ||
| all || ol || '' 'oll' '' Welsh and '' 'eall' '' OE | | all || ol || '' 'oll' '' Welsh and '' 'eall' '' OE | ||
|- | |- | ||
| many || | | many || mael || '' 'aelwyd' '' Welsh and '' 'maniġ' '' OE | ||
|- | |- | ||
| some || | | some || amrū || '' 'amryw' '' Welsh and '' 'sum' '' OE | ||
|- | |- | ||
| few || | | few || fyll || '' 'ymbell' '' Welsh and '' 'fēa, hwōn' '' OE | ||
|- | |- | ||
| none || | | none || || | ||
|- | |- | ||
| other || | | other || aþen || '' 'amcen' '' Welsh and '' 'ōðer' '' OE | ||
|- | |- | ||
| one || | | one || wn || '' 'un' '' Welsh and '' 'ān' '' OE | ||
|- | |- | ||
| two || | | two || doġ || '' 'dou' '' Welsh and '' 'twegen' '' OE | ||
|- | |- | ||
| three || | | three || þri || '' 'tri' '' Welsh and '' 'ðrīe' '' OE | ||
|- | |- | ||
| four || | | four || | ||
Line 193: | Line 193: | ||
|- | |- | ||
| liver || | | liver || | ||
|- | |||
| to be || | |||
|- | |||
| to do || | |||
|- | |- | ||
| to drink || | | to drink || |
edits