1,594
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 183: | Line 183: | ||
|- | |- | ||
| {{term|wuum}} || womb | | {{term|wuum}} || womb | ||
|- | |||
|} | |||
==People== | |||
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" | |||
|- | |||
! width=50% | Germian !! width=50% | English | |||
|- | |||
| {{term|folx}} || people | |||
|- | |||
| {{term|persoon}} || person | |||
|- | |||
| {{term|huumas}} || human | |||
|- | |||
| {{term|bris}} || mate, girl, dude, gal, pal, miss, lad, bro, buddy (informal/playful) | |||
|- | |||
| {{term|eec}} || m, mx, ms, miss, mrs, mr (adressing honorific) | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits