1,594
edits
(→Family) |
|||
Line 226: | Line 226: | ||
|- | |- | ||
| {{term|famili}} || family | | {{term|famili}} || family | ||
|- | |||
| {{term|fervant}} || relative | |||
|- | |||
| {{term|fuster}} || fetus | |||
|- | |||
| {{term|kind}} || youngling, child, kid | |||
|- | |||
| {{term|cinder}} || progeny, child, kid | |||
|- | |||
| {{term|twiling}} || twin | |||
|- | |||
| {{term|driling}} || triplet | |||
|- | |||
| {{term|fiiling}} || quadruplet | |||
|- | |||
| {{term|engkling}} || grandchild, grandkid | |||
|- | |||
| {{term|kindering}} || childhood | |||
|- | |||
| {{term|beby}} || baby | |||
|- | |||
| {{term|pudler}} || toddler | |||
|- | |||
| {{term|twiin}} || tween | |||
|- | |||
| {{term|tiin}} || teenager | |||
|- | |||
| {{term|tiining}} || teenagehood | |||
|- | |||
| {{term|jut}} || youth, junior | |||
|- | |||
| {{term|ervox}} || adult | |||
|- | |||
| {{term|ervoxing}} || adulthood | |||
|- | |||
| {{term|uldic}} || elderly | |||
|- | |||
| {{term|uldicing}} || elderhood | |||
|- | |||
| {{term|elter}} || parent | |||
|- | |||
| {{term|eldering}} || parenthood | |||
|- | |||
| {{term|einic elter}} || single parent | |||
|- | |||
| {{term|tweiic elters}} || dual parents | |||
|- | |||
| {{term|fiilic elters}} || multiple parents | |||
|- | |||
| {{term|surieldering}} || surrogacy | |||
|- | |||
| {{term|sameldering}} || coparenting, coparenthood | |||
|- | |||
| {{term|grelder}} || grandparent | |||
|- | |||
| {{term|sviskon}} || sibling | |||
|- | |||
| {{term|svind}} || nibling | |||
|- | |||
| {{term|svelder}} || pibling | |||
|- | |||
| {{term|qusin}} || cousin | |||
|- | |||
| {{term|drusin}} || second cousin | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits