1,594
edits
(→Family) |
(→Family) |
||
Line 268: | Line 268: | ||
|- | |- | ||
| {{term|eldering}} || parenthood | | {{term|eldering}} || parenthood | ||
|- | |||
| {{term|wawa}} || (neutral) mom/mama, dad/papa | |||
|- | |||
| {{term|wawi}} || (neutral) mom/mama, dad/papa | |||
|- | |||
| {{term|nganga}} || (neutral) mom/mama, dad/papa | |||
|- | |||
| {{term|ngangi}} || (neutral) mom/mama, dad/papa | |||
|- | |- | ||
| {{term|einic elter}} || single parent | | {{term|einic elter}} || single parent | ||
Line 280: | Line 288: | ||
|- | |- | ||
| {{term|grelder}} || grandparent | | {{term|grelder}} || grandparent | ||
|- | |||
| {{term|nana, tata, vava, sasa}} || grandy | |||
|- | |||
| {{term|nawa, tawa, vawa, sawa}} || (wawa) grandy/granny/grandma/grandpa | |||
|- | |||
| {{term|nawi, tawi, vawi, sawi}} || (wawi) grandy/granny/grandma/grandpa | |||
|- | |||
| {{term|nanga, tanga, vanga, sanga}} || (nganga) grandy/granny/grandma/grandpa | |||
|- | |||
| {{term|nangi, tangi, vangi, sangi}} || (ngangi) grandy/granny/grandma/grandpa | |||
|- | |- | ||
| {{term|sviskon}} || sibling | | {{term|sviskon}} || sibling |
edits