1,371
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 240: | Line 240: | ||
| to hit || | | to hit || | ||
|- | |- | ||
| to cut || | | to cut || hryllen || '' 'hrīcian' '' OE; '' 'erchyll' '' Welsh | ||
|- | |- | ||
| to split || | | to split || | ||
Line 469: | Line 469: | ||
|- | |- | ||
| never || | | never || | ||
|- | |||
| to hurt || hryllen || '' 'hrīcian' '' OE; '' 'erchyll' '' Welsh | |||
|} | |} | ||
edits