1,371
edits
Line 452: | Line 452: | ||
| queen || || | | queen || || | ||
|- | |- | ||
| monarch || | | monarch, elder || gwyning || '' 'gwen' '' ACM | ||
|- | |- | ||
| prince || cyþlan || '' 'kinran' '' Welsh; '' 'æðeling' '' OE | | prince || cyþlan || '' 'kinran' '' Welsh; '' 'æðeling' '' OE | ||
Line 475: | Line 475: | ||
|- | |- | ||
| fear, terror || ergessw || '' 'argysswrw' '' Welsh; '' 'egesa' '' OE | | fear, terror || ergessw || '' 'argysswrw' '' Welsh; '' 'egesa' '' OE | ||
|- | |||
| crime || cyrul || '' 'kyulauan' '' Welsh; '' 'fyre' '' OE | |||
|- | |- | ||
| age || ġeð || '' 'oed' '' Welsh | | age || ġeð || '' 'oed' '' Welsh | ||
Line 485: | Line 487: | ||
|- | |- | ||
| always || || | | always || || | ||
|- | |||
| ere, before || ǣryn || '' 'ǣr' '' OE; '' 'cin' '' Welsh | |||
|- | |- | ||
| after || ġedeg || '' 'getig' '' Welsh; '' 'æfter' '' OE | | after || ġedeg || '' 'getig' '' Welsh; '' 'æfter' '' OE | ||
|- | |||
| to(wards) || to || '' 'tō' '' OE; '' 'at' '' Welsh | |||
|- | |||
| against || encyr || '' 'ongeat' '' OE; '' 'erbin' '' Welsh | |||
|- | |- | ||
| often || ofych || '' 'oft' '' OE; '' 'mynich' '' Welsh | | often || ofych || '' 'oft' '' OE; '' 'mynich' '' Welsh | ||
Line 535: | Line 543: | ||
|- | |- | ||
| to send || stellen || '' 'sendan' '' OE; '' 'dwlden' '' ACM | | to send || stellen || '' 'sendan' '' OE; '' 'dwlden' '' ACM | ||
|- | |||
| to deceive || braswen || '' 'beswican' '' OE; '' 'vradas' '' Welsh | |||
|} | |} | ||
edits