1,591
edits
Line 27: | Line 27: | ||
|- | |- | ||
| {{term|kaput}} || broken | | {{term|kaput}} || broken | ||
|- | |||
| {{term|camloos}} || shameless | |||
|- | |- | ||
| {{term|cdurd}} || dead | | {{term|cdurd}} || dead | ||
|- | |- | ||
| {{term|cerp}} || sharp (as a knife) | | {{term|cerp}} || sharp (as a knife) | ||
|- | |||
| {{term|ckiipic}} || sheepish | |||
|- | |||
| {{term|clyybic}} || shy | |||
|- | |- | ||
| {{term|crein}} || clean | | {{term|crein}} || clean | ||
Line 41: | Line 47: | ||
|- | |- | ||
| {{term|douf}} || deaf | | {{term|douf}} || deaf | ||
|- | |||
| {{term|drerend}} || shakily | |||
|- | |- | ||
| {{term|drog}} || dry | | {{term|drog}} || dry | ||
Line 47: | Line 55: | ||
|- | |- | ||
| {{term|dun}} || thin | | {{term|dun}} || thin | ||
|- | |||
| {{term|eegotistic}} || selfish | |||
|- | |||
| {{term|eelendic}} || miserable | |||
|- | |- | ||
| {{term|eerliic}} || honest | | {{term|eerliic}} || honest | ||
Line 57: | Line 69: | ||
|- | |- | ||
| {{term|eqalaik}} || equal | | {{term|eqalaik}} || equal | ||
|- | |||
| {{term|ernst}} || serious | |||
|- | |||
| {{term|exiitic}} || excited | |||
|- | |- | ||
| {{term|extreem}} || extreme | | {{term|extreem}} || extreme | ||
Line 81: | Line 97: | ||
|- | |- | ||
| {{term|fuursiktic}} || gentle | | {{term|fuursiktic}} || gentle | ||
|- | |||
| {{term|fysikic}} || physical | |||
|- | |||
| {{term|geduldic}} || patient | |||
|- | |- | ||
| {{term|generous}} || generous | | {{term|generous}} || generous | ||
Line 111: | Line 131: | ||
|- | |- | ||
| {{term|hoopic}} || hopeful | | {{term|hoopic}} || hopeful | ||
|- | |||
| {{term|hoovic}} || polite | |||
|- | |- | ||
| {{term|horiibel}} || horrible | | {{term|horiibel}} || horrible | ||
Line 155: | Line 177: | ||
|- | |- | ||
| {{term|laste}} || last | | {{term|laste}} || last | ||
|- | |||
| {{term|laut}} || loud | |||
|- | |- | ||
| {{term|leict}} || light | | {{term|leict}} || light | ||
|- | |||
| {{term|liivdeic}} || lovely | |||
|- | |- | ||
| {{term|lemtum}} || empty | | {{term|lemtum}} || empty | ||
|- | |||
| {{term|lujaal}} || loyal | |||
|- | |||
| {{term|lyydic}} || obedient | |||
|- | |||
| {{term|majesteetic}} || majestic | |||
|- | |- | ||
| {{term|manske}} || masculine | | {{term|manske}} || masculine | ||
|- | |||
| {{term|meeningfol}} || meaningful | |||
|- | |- | ||
| {{term|meer}} || even more, additional | | {{term|meer}} || even more, additional | ||
|- | |||
| {{term|mekanikic}} || mechanical | |||
|- | |- | ||
| {{term|moi}} || beautiful | | {{term|moi}} || beautiful | ||
Line 169: | Line 205: | ||
|- | |- | ||
| {{term|muudic}} || brave | | {{term|muudic}} || brave | ||
|- | |||
| {{term|mysteric}} || mysterious | |||
|- | |||
| {{term|natuuric}} || natural | |||
|- | |- | ||
| {{term|neer}} || near | | {{term|neer}} || near | ||
|- | |- | ||
| {{term|nelt}} || kind | | {{term|nelt}} || kind | ||
|- | |||
| {{term|nervous}} || nervous | |||
|- | |- | ||
| {{term|nue}} || new | | {{term|nue}} || new | ||
Line 179: | Line 221: | ||
|- | |- | ||
| {{term|nukjon (nutrei-kjon)}} || gender-neutral, unisex | | {{term|nukjon (nutrei-kjon)}} || gender-neutral, unisex | ||
|- | |||
| {{term|nuurologic}} || neurological | |||
|- | |||
| {{term|ofensiivic}} || offensive | |||
|- | |- | ||
| {{term|old}} || old | | {{term|old}} || old | ||
|- | |||
| {{term|optimistical}} || optimist | |||
|- | |||
| {{term|oraalic}} || oral | |||
|- | |||
| {{term|overmuudic}} || overconfident | |||
|- | |||
| {{term|painic}} || painful | |||
|- | |||
| {{term|permisif}} || permissive | |||
|- | |||
| {{term|platoonic}} || platonic | |||
|- | |||
| {{term|potitivc}} || positive | |||
|- | |||
| {{term|psykologic}} || psychological | |||
|- | |||
| {{term|punktic}} || punctual | |||
|- | |- | ||
| {{term|qukjon (qultural-kjon)}} || cultural-gender | | {{term|qukjon (qultural-kjon)}} || cultural-gender | ||
|- | |- | ||
| {{term|raif}} || ripe, mature | | {{term|raif}} || ripe, mature | ||
|- | |||
| {{term|random}} || random | |||
|- | |||
| {{term|reegelic}} || regular | |||
|- | |||
| {{term|repeetic}} || repeated | |||
|- | |||
| {{term|restfolic}} || restful | |||
|- | |||
| {{term|retic}} || righteous | |||
|- | |||
| {{term|riiktiic}} || proper | |||
|- | |- | ||
| {{term|rot}} || rotten | | {{term|rot}} || rotten | ||
Line 195: | Line 271: | ||
|- | |- | ||
| {{term|sact}} || soft | | {{term|sact}} || soft | ||
|- | |||
| {{term|seldic}} || rare | |||
|- | |||
| {{term|separat}} || separate | |||
|- | |- | ||
| {{term|siiker}} || safe | | {{term|siiker}} || safe | ||
Line 211: | Line 291: | ||
|- | |- | ||
| {{term|sout}} || sweet | | {{term|sout}} || sweet | ||
|- | |||
| {{term|spleifol}} || playful | |||
|- | |||
| {{term|stil}} || quiet, silent | |||
|- | |- | ||
| {{term|strak}} || straight | | {{term|strak}} || straight | ||
Line 233: | Line 317: | ||
|- | |- | ||
| {{term|unhoopic}} || hopeless | | {{term|unhoopic}} || hopeless | ||
|- | |||
| {{term|unhoovic}} || rude | |||
|- | |- | ||
| {{term|unmideic}} || immediate | | {{term|unmideic}} || immediate | ||
Line 251: | Line 337: | ||
|- | |- | ||
| {{term|wenle}} || androgyne | | {{term|wenle}} || androgyne | ||
|- | |||
| {{term|wunderbaar}} || wonderful, marvellous | |||
|- | |- | ||
| {{term|zukjon (zunte-kjon)}} || genderless, agender, sexless, neuter | | {{term|zukjon (zunte-kjon)}} || genderless, agender, sexless, neuter | ||
|- | |||
|} | |||
==Colors== | |||
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" | |||
|- | |||
! width=50% | Germian !! width=50% | English | |||
|- | |||
| {{term|kolur}} || color | |||
|- | |||
| {{term|farb}} || paint | |||
|- | |||
| {{term|roud}} || red | |||
|- | |||
| {{term|rorang}} || red-orange | |||
|- | |||
| {{term|oranc}} || orange | |||
|- | |||
| {{term|safran}} || saffron | |||
|- | |||
| {{term|gelu}} || yellow | |||
|- | |||
| {{term|laim}} || lime | |||
|- | |||
| {{term|grun}} || green | |||
|- | |||
| {{term|turkois}} || turquoise | |||
|- | |||
| {{term|cyan}} || cyan | |||
|- | |||
| {{term|azor}} || azure | |||
|- | |||
| {{term|blo}} || blue | |||
|- | |||
| {{term|indigo}} || indigo | |||
|- | |||
| {{term|violet}} || violet | |||
|- | |||
| {{term|prila}} || purple | |||
|- | |||
| {{term|magent}} || magenta | |||
|- | |||
| {{term|ceri}} || cerise | |||
|- | |||
| {{term|vit}} || white | |||
|- | |||
| {{term|gro}} || gray | |||
|- | |||
| {{term|svart}} || black | |||
|- | |||
| {{term|brun}} || brown | |||
|- | |||
| {{term|rooz}} || pink (pale red, magenta, cerise) | |||
|- | |||
| {{term|beic}} || beige | |||
|- | |||
| {{term|lict}} || light | |||
|- | |||
| {{term|pale}} || bleek | |||
|- | |||
| {{term|haazic}} || hazy | |||
|- | |||
| {{term|dunkel}} || dark | |||
|- | |||
|} | |||
==Relation== | |||
{| class="wikitable" width=60% style="text-align: center;" | |||
|- | |||
! width=50% | Germian !! width=50% | English | |||
|- | |||
| {{term|aduptic}} || adoptive | |||
|- | |||
| {{term|biulogic}} || biological | |||
|- | |||
| {{term|boodciingic}} || ambiamorous | |||
|- | |||
| {{term|boonus-}} || bonus- | |||
|- | |||
| {{term|coon}} || -in-law | |||
|- | |||
| {{term|cvanger}} || pregnant | |||
|- | |||
| {{term|dunatcuun-}} || donated- | |||
|- | |||
| {{term|einciingic}} || monoamorous | |||
|- | |||
| {{term|eineig-}} || single egg- | |||
|- | |||
| {{term|einwederic}} || monogamous | |||
|- | |||
| {{term|fiilciingic}} || polyamorous | |||
|- | |||
| {{term|fiilwederic}} || polygamous | |||
|- | |||
| {{term|foster-}} || foster- | |||
|- | |||
| {{term|fuur-}} || great- | |||
|- | |||
| {{term|fund-}} || found- | |||
|- | |||
| {{term|halv-}} || half- | |||
|- | |||
| {{term|identic-}} || identical- | |||
|- | |||
| {{term|jung}} || young-/little- | |||
|- | |||
| {{term|komunaalic-}} || communal- | |||
|- | |||
| {{term|lang distans}} || long distance | |||
|- | |||
| {{term|nite-einwederic}} || non-monogamous | |||
|- | |||
| {{term|oopen}} || open | |||
|- | |||
| {{term|samnic-}} || conjoined- | |||
|- | |||
| {{term|singel-}} || single- | |||
|- | |||
| {{term|stiv-}} || step- | |||
|- | |||
| {{term|suri-}} || surrogate- | |||
|- | |||
| {{term|tweieig-}} || two egg- | |||
|- | |||
| {{term|uld}} || old- | |||
|- | |||
| {{term|xeskid-}} || separated- | |||
|- | |||
| {{term|zunteciing}} || non-amorous | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits