1,594
edits
(→Colors) Tags: Mobile edit Mobile web edit |
|||
(4 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 417: | Line 417: | ||
| {{term|roud}} || red | | {{term|roud}} || red | ||
|- | |- | ||
| {{term|rorang}} || red-orange | | {{term|rorang}} || (red-orange) | ||
|- | |- | ||
| {{term|oranc}} || orange | | {{term|oranc}} || orange | ||
|- | |- | ||
| {{term|safran}} || saffron | | {{term|safran}} || saffron (orange-yellow) | ||
|- | |- | ||
| {{term|gelu}} || yellow | | {{term|gelu}} || yellow | ||
|- | |- | ||
| {{term|laim}} || lime | | {{term|laim}} || lime (yellow-green) | ||
|- | |- | ||
| {{term|grun}} || green | | {{term|grun}} || green | ||
|- | |- | ||
| {{term|turkois}} || turquoise | | {{term|turkois}} || turquoise (green-cyan) | ||
|- | |- | ||
| {{term|cyan}} || cyan | | {{term|cyan}} || cyan | ||
|- | |- | ||
| {{term|azor}} || azure | | {{term|azor}} || azure (cyan-blue) | ||
|- | |- | ||
| {{term|blo}} || blue | | {{term|blo}} || blue | ||
|- | |- | ||
| {{term|indigo}} || indigo | | {{term|indigo}} || indigo (blue-purple) | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|prila}} || purple | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|violet}} || violet (purple-magenta) | ||
|- | |- | ||
| {{term|magent}} || magenta | | {{term|magent}} || magenta | ||
|- | |- | ||
| {{term|ceri}} || cerise | | {{term|ceri}} || cerise (magenta-red) | ||
|- | |- | ||
| {{term|vit}} || white | | {{term|vit}} || white | ||
Line 455: | Line 455: | ||
| {{term|brun}} || brown | | {{term|brun}} || brown | ||
|- | |- | ||
| {{term|rooz}} || pink (pale red | | {{term|rooz}} || pink (pale red-pale cerise-pale magenta) | ||
|- | |- | ||
| {{term|beic}} || beige | | {{term|beic}} || beige | ||
Line 461: | Line 461: | ||
| {{term|lict}} || light | | {{term|lict}} || light | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|bleek}} || pale | ||
|- | |- | ||
| {{term|haazic}} || hazy | | {{term|haazic}} || hazy | ||
Line 551: | Line 551: | ||
| {{term|boonus-}} || bonus- | | {{term|boonus-}} || bonus- | ||
|- | |- | ||
| {{term|coon}} || -in-law | | {{term|coon-}} || -in-law | ||
|- | |- | ||
| {{term|cvanger}} || pregnant | | {{term|cvanger}} || pregnant | ||
Line 623: | Line 623: | ||
| {{term|xeskid-}} || separated- | | {{term|xeskid-}} || separated- | ||
|- | |- | ||
| {{term| | | {{term|zunteciingic}} || non-amorous | ||
|- | |||
| {{term|zuntic}} || a-spectrum | |||
|- | |- | ||
|} | |} |
edits