Vrkhazhian: Difference between revisions

262 bytes removed ,  17 January 2025
Line 522: Line 522:
! colspan="4" | Nominative
! colspan="4" | Nominative
! rowspan="2" colspan="2" | Accusative
! rowspan="2" colspan="2" | Accusative
! rowspan="2" colspan="2" | Ergative
! rowspan="2" colspan="2" | Genitive
! rowspan="2" colspan="2" | Possessive
! rowspan="2" colspan="2" | Possessive
|-
|-
Line 541: Line 541:
|-
|-
! 1st
! 1st
| ''āni''
| ''an''
| ''āti''
| ''at''
| ''tunni''
| ''tunni''
| ''tutti''
| ''tutti''
Line 553: Line 553:
|-
|-
! 2nd
! 2nd
| ''āma''
| ''am''
| ''āman''
| ''man''
| ''tumma''
| ''tumma''
| ''tumman''
| ''tumman''
Line 565: Line 565:
|-
|-
! 3rd
! 3rd
| ''āsa''
| ''as''
| ''āsan''
| ''san''
| ''tussa''
| ''tussa''
| ''tussan''
| ''tussan''
Line 621: Line 621:
| ''ḫamt-āsa''
| ''ḫamt-āsa''
|-
|-
! Ergative
! Genitive
| ''ḫamt-un''
| ''ḫamt-un''
| ''ḫamt-ūna''
| ''ḫamt-ūna''
Line 628: Line 628:
| ''ḫamt-an''
| ''ḫamt-an''
| ''ḫamt-āna''
| ''ḫamt-āna''
| ''ḫamt-an''
| ''ḫamt-āna''
|-
! Genitive
| ''ḫamt-uḫ''
| ''ḫamt-ūwa''
| ''ḫamt-iḫ''
| ''ḫamt-īya''
| ''ḫamt-aḫ''
| ''ḫamt-āya''
| ''ḫamt-aḫ''
| ''ḫamt-aḫ''
| ''ḫamt-āya''
| ''ḫamt-āya''
Line 655: Line 645:
|-
|-
! Accusative
! Accusative
| ''???''
| ''???''
| ''???''
| ''???''
| ''???''
| ''???''
| ''???''
| ''???''
|-
! Ergative
| ''???''
| ''???''
| ''???''
| ''???''
865

edits