143,244
edits
| Line 200: | Line 200: | ||
| ''ʔədal tli wa V'' | | ''ʔədal tli wa V'' | ||
| ''ʔədan tna wa V'' | | ''ʔədan tna wa V'' | ||
|- | |||
!rowspan=3| conditional/subjucntive | |||
! affirmative | |||
| ''doy xey V'' | |||
| ''do mo V'' | |||
| ''do sru V'' | |||
| ''dol tli V'' | |||
| ''don tna V'' | |||
|- | |||
! interrogative | |||
| ''ʔədoy xey V'' | |||
| ''ʔədo mo V'' | |||
| ''ʔədo sru V'' | |||
| ''ʔədol tli V'' | |||
| ''ʔədon tna V'' | |||
|- | |||
! negative | |||
| ''ʔədoy xey wa V'' | |||
| ''ʔədo mo wa V'' | |||
| ''ʔədo sru wa V'' | |||
| ''ʔədol tli wa V'' | |||
| ''ʔədon tna wa V'' | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||