Appendix:Hanoehn Alphabet: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 6: Line 6:
! Letter !! [[Hceor Theec]] !! [[Gwaxol]] !! [[Hlartai]] !! [[Late Nentammmi]] !! [[Wakane]]
! Letter !! [[Hceor Theec]] !! [[Gwaxol]] !! [[Hlartai]] !! [[Late Nentammmi]] !! [[Wakane]]
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-N.jpg|100px]] || nà⁵ || në¹ ||
|-
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-N.jpg|100px]] || nà⁵ || në¹ ||
|-
|-
| N || N ||
| N || N ||
Line 12: Line 13:
| /n/ || /n/ ||
| /n/ || /n/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-M-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || më¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-M-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || më¹ ||
|-
|-
| style="background-color:#FFE7E7" |  || M ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || M ||
Line 18: Line 19:
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /m/ ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /m/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ñ.jpg|100px]] || ñà⁵ || nëyë¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ñ.jpg|100px]] || ñà⁵ || nëyë¹ ||
|-
|-
| Ñ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| Ñ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 24: Line 25:
| /ɲ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /ɲ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ŋ.jpg|100px]] || ŋà⁵ || ngë¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ŋ.jpg|100px]] || ŋà⁵ || ngë¹ ||
|-
|-
| Ŋ || NG ||
| Ŋ || NG ||
Line 30: Line 31:
| /ŋ/ || /ŋ/ ||
| /ŋ/ || /ŋ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-M.jpg|100px]] || mà⁵ || nwë¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-M.jpg|100px]] || mà⁵ || nwë¹ ||
|-
|-
| M || NW ||
| M || NW ||
Line 36: Line 37:
| /ŋʷ/ || /ŋʷ/ ||
| /ŋʷ/ || /ŋʷ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HN.jpg|100px]] || hnà⁵ || nëhë¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HN.jpg|100px]] || hnà⁵ || nëhë¹ ||
|-
|-
| HN || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| HN || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 42: Line 43:
| /n̥/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /n̥/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HÑ.jpg|100px]] || hñà⁵ || nëyhë¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HÑ.jpg|100px]] || hñà⁵ || nëyhë¹ ||
|-
|-
| HÑ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| HÑ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 48: Line 49:
| /ɲ̊/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /ɲ̊/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HŊ.jpg|100px]] || hŋà⁵ || ngëhë¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HŊ.jpg|100px]] || hŋà⁵ || ngëhë¹ ||
|-
|-
| HŊ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| HŊ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 54: Line 55:
| /ŋ̊/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /ŋ̊/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HM.jpg|100px]] || hmà⁵ || nwëhë¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HM.jpg|100px]] || hmà⁵ || nwëhë¹ ||
|-
|-
| HM || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| HM || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 60: Line 61:
| /ŋ̊ʷ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /ŋ̊ʷ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-T.jpg|100px]] || ti⁵ || ti¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-T.jpg|100px]] || ti⁵ || ti¹ ||
|-
|-
| T || T ||
| T || T ||
Line 66: Line 67:
| /t/ || /t/ ||
| /t/ || /t/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-C.jpg|100px]] || ci⁵ || këyi¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-C.jpg|100px]] || ci⁵ || këyi¹ ||
|-
|-
| C || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| C || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 72: Line 73:
| /c/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /c/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-KA.jpg|100px]] || ki⁵ || ki¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-KA.jpg|100px]] || ki⁵ || ki¹ ||
|-
|-
| K || K ||
| K || K ||
Line 78: Line 79:
| /k/ || /k/ ||
| /k/ || /k/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-P.jpg|100px]] || pi⁵ || kwi¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-P.jpg|100px]] || pi⁵ || kwi¹ ||
|-
|-
| P || KW ||
| P || KW ||
Line 84: Line 85:
| /kʷ/ || /kʷ/ ||
| /kʷ/ || /kʷ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HT.jpg|100px]] || hti⁵ || thi¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HT.jpg|100px]] || hti⁵ || thi¹ ||
|-
|-
| HT || TH ||
| HT || TH ||
Line 90: Line 91:
| /tʰ/ || /θ/ ||
| /tʰ/ || /θ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HC.jpg|100px]] || hci⁵ || këyhi¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HC.jpg|100px]] || hci⁵ || këyhi¹ ||
|-
|-
| HC || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| HC || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 96: Line 97:
| /cʰ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /cʰ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HK.jpg|100px]] || hki⁵ || këhi¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HK.jpg|100px]] || hki⁵ || këhi¹ ||
|-
|-
| HK || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| HK || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 102: Line 103:
| /kʰ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /kʰ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HP.jpg|100px]] || hpi⁵ || kwëhi¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HP.jpg|100px]] || hpi⁵ || kwëhi¹ ||
|-
|-
| HP || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| HP || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 108: Line 109:
| /kʷʰ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /kʷʰ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-D.jpg|100px]] || di⁵ || di¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-D.jpg|100px]] || di⁵ || di¹ ||
|-
|-
| D || D ||
| D || D ||
Line 114: Line 115:
| /d/ || /d/ ||
| /d/ || /d/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-J.jpg|100px]] || ji⁵ || gëyi¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-J.jpg|100px]] || ji⁵ || gëyi¹ ||
|-
|-
| J || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| J || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 120: Line 121:
| /ɟ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /ɟ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-G.jpg|100px]] || gi⁵ || gi¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-G.jpg|100px]] || gi⁵ || gi¹ ||
|-
|-
| G || G ||
| G || G ||
Line 126: Line 127:
| /g/ || /g/ ||
| /g/ || /g/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-B.jpg|100px]] || bi⁵ || gwi¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-B.jpg|100px]] || bi⁵ || gwi¹ ||
|-
|-
| B || GW ||
| B || GW ||
Line 132: Line 133:
| /gʷ/ || /gʷ/ ||
| /gʷ/ || /gʷ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-TH.jpg|100px]] || thè⁵ || thëhä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-TH.jpg|100px]] || thè⁵ || thëhä¹ ||
|-
|-
| TH || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| TH || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 138: Line 139:
| /θ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /θ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-CH.jpg|100px]] || chè⁵ || yëhä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-CH.jpg|100px]] || chè⁵ || yëhä¹ ||
|-
|-
| CH || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| CH || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 144: Line 145:
| /ç/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /ç/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-KH.jpg|100px]] || khè⁵ || xä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-KH.jpg|100px]] || khè⁵ || xä¹ ||
|-
|-
| KH || X ||
| KH || X ||
Line 150: Line 151:
| /x/ || /x/ ||
| /x/ || /x/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-PH.jpg|100px]] || phè⁵ || xwä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-PH.jpg|100px]] || phè⁵ || xwä¹ ||
|-
|-
| PH || XW ||
| PH || XW ||
Line 156: Line 157:
| /xʷ/ || /xʷ/ ||
| /xʷ/ || /xʷ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-S.jpg|100px]] || sè⁵ || sä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-S.jpg|100px]] || sè⁵ || sä¹ ||
|-
|-
| S || S ||
| S || S ||
Line 162: Line 163:
| /s/ || /s/ ||
| /s/ || /s/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-R.jpg|100px]] || rà⁵ || lë¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-R.jpg|100px]] || rà⁵ || lë¹ ||
|-
|-
| R || L ||
| R || L ||
Line 168: Line 169:
| /r/ || /ɮ/ ||
| /r/ || /ɮ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Z.jpg|100px]] || zè⁵ || nzä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Z.jpg|100px]] || zè⁵ || nzä¹ ||
|-
|-
| Z || NZ ||
| Z || NZ ||
Line 174: Line 175:
| /z/ || /z̃/ ||
| /z/ || /z̃/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Z-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || zä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Z-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || zä¹ ||
|-
|-
| Z || NZ ||
| Z || NZ ||
Line 180: Line 181:
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /z/ ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /z/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Y.jpg|100px]] || yè⁵ || yä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Y.jpg|100px]] || yè⁵ || yä¹ ||
|-
|-
| Y || Y ||
| Y || Y ||
Line 186: Line 187:
| /ʝ/ || /ʝ/ ||
| /ʝ/ || /ʝ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HS.jpg|100px]] || hsè⁵ || rä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HS.jpg|100px]] || hsè⁵ || rä¹ ||
|-
|-
| HS || R ||
| HS || R ||
Line 192: Line 193:
| /sʰ/ || /r/ ||
| /sʰ/ || /r/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HR.jpg|100px]] || hrà⁵ || łë¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-HR.jpg|100px]] || hrà⁵ || łë¹ ||
|-
|-
| HR || Ł ||
| HR || Ł ||
Line 198: Line 199:
| /r̥/ || /ɬ/ ||
| /r̥/ || /ɬ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-H.jpg|100px]] || hè⁵ || hä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-H.jpg|100px]] || hè⁵ || hä¹ ||
|-
|-
| H || H ||
| H || H ||
Line 204: Line 205:
| /h/ || /h/ ||
| /h/ || /h/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ğ-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || ğä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ğ-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || ğä¹ ||
|-
|-
| style="background-color:#FFE7E7" |  || Ğ ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || Ğ ||
Line 210: Line 211:
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ɣ/ ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ɣ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-W-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || wä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-W-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || wä¹ ||
|-
|-
| style="background-color:#FFE7E7" |  || W ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || W ||
Line 216: Line 217:
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ɣʷ/ ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ɣʷ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-I.jpg|100px]] || ni⁵ || ni¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-I.jpg|100px]] || ni⁵ || ni¹ ||
|-
|-
| I || I ||
| I || I ||
Line 222: Line 223:
| /i/ || /i/ ||
| /i/ || /i/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ï-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || nï¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ï-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || nï¹ ||
|-
|-
| style="background-color:#FFE7E7" |  || Ï ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || Ï ||
Line 228: Line 229:
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ɨ/ ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ɨ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-U.jpg|100px]] || nu⁵ || nu¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-U.jpg|100px]] || nu⁵ || nu¹ ||
|-
|-
| U || U ||
| U || U ||
Line 234: Line 235:
| /u/ || /u/ ||
| /u/ || /u/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ü-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || nü¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ü-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || nü¹ ||
|-
|-
| style="background-color:#FFE7E7" |  || Ü ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || Ü ||
Line 240: Line 241:
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ʉ/ ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ʉ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-E.jpg|100px]] || ne⁵ || ne¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-E.jpg|100px]] || ne⁵ || ne¹ ||
|-
|-
| E || E ||
| E || E ||
Line 246: Line 247:
| /e/ || /e/ ||
| /e/ || /e/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-O.jpg|100px]] || no⁵ || no¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-O.jpg|100px]] || no⁵ || no¹ ||
|-
|-
| O || O ||
| O || O ||
Line 252: Line 253:
| /o/ || /o/ ||
| /o/ || /o/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ö-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || nö¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ö-Gwaxol.jpg|100px]] || style="background-color:#FFE7E7" |  || nö¹ ||
|-
|-
| style="background-color:#FFE7E7" |  || Ö ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || Ö ||
Line 258: Line 259:
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ɵ/ ||
| style="background-color:#FFE7E7" |  || /ɵ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-È.jpg|100px]] || nè⁵ || nä¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-È.jpg|100px]] || nè⁵ || nä¹ ||
|-
|-
| È || Ä ||
| È || Ä ||
Line 264: Line 265:
| /ɛ/ || /ɛ/ ||
| /ɛ/ || /ɛ/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ò.jpg|100px]] || nò⁵ || nëho¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-Ò.jpg|100px]] || nò⁵ || nëho¹ ||
|-
|-
| Ò || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| Ò || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
Line 270: Line 271:
| /ɔ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
| /ɔ/ || style="background-color:#FFE7E7" |  ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-A.jpg|100px]] || na⁵ || na¹ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-KA.jpg|100px]] || na⁵ || na¹ ||
|-
|-
| A || A ||
| A || A ||
Line 276: Line 277:
| /a/ || /a/ ||
| /a/ || /a/ ||
|-
|-
rowspan="3" | [[File:Hanoehn-À.jpg|100px]] || hà⁵ || hà⁵ ||
| rowspan="3" | [[File:Hanoehn-À.jpg|100px]] || hà⁵ || hà⁵ ||
|-
|-
| À || Ë ||
| À || Ë ||
108,479

edits