Appendix:Wacag Characters: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 227: Line 227:
|-
|-
| [[File:Wacag-ixe.jpg|100px]] || || {{term|ixe}} || {{term|isji}}
| [[File:Wacag-ixe.jpg|100px]] || || {{term|ixe}} || {{term|isji}}
|-
| [[File:Wacag-ingot.jpg|100px]] || || {{term|eylzax}} || {{term|arras}}
|-
|-
| [[File:Wacag-offer.jpg|100px]] || || {{term|tsaiñ'añ'}}, {{term|lacrivzi}} || {{term|rakríuyi}}
| [[File:Wacag-offer.jpg|100px]] || || {{term|tsaiñ'añ'}}, {{term|lacrivzi}} || {{term|rakríuyi}}
Line 585: Line 587:
|-
|-
| [[File:Wacag-go-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-a-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}}
| [[File:Wacag-go-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-go-a-r.jpg|25px]] || {{term|r'u}} || {{term|gk}}
|-
| [[File:Wacag-dizzy.jpg|100px]] || || {{term|tine}} || {{term|tinih}}
|-
| [[File:Wacag-navigate.jpg|100px]] || || {{term|xauc'ni}} || {{term|ticjás}}
|-
| [[File:Wacag-spin.jpg|100px]] || || {{term|yan'ux}}, {{term|ber'}} || {{term|thazkí}}
|-
|-
| [[File:Wacag-toll.jpg|100px]] || || {{term|thaaukrríi}} || {{term|t'eúcrí}}
| [[File:Wacag-toll.jpg|100px]] || || {{term|thaaukrríi}} || {{term|t'eúcrí}}
Line 765: Line 773:
|-
|-
| [[File:Wacag-person.jpg|100px]] || [[File:Wacag-person-r.jpg|25px]] || {{term|co}} || {{term|thaag}}
| [[File:Wacag-person.jpg|100px]] || [[File:Wacag-person-r.jpg|25px]] || {{term|co}} || {{term|thaag}}
|-
| [[File:Wacag-hero.jpg|100px]] || || {{term|t'acñ'o}} || {{term|thathgu}}
|-
|-
| [[File:Wacag-familiar.jpg|100px]] || || {{term|ñéx}} || {{term|tamsaq}}, {{term|tamsáqkej}}
| [[File:Wacag-familiar.jpg|100px]] || || {{term|ñéx}} || {{term|tamsaq}}, {{term|tamsáqkej}}
Line 1,509: Line 1,519:
|-
|-
| [[File:Wacag-bow.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bow-r.jpg|25px]] || {{term|tseduad}} || {{term|pumu}}
| [[File:Wacag-bow.jpg|100px]] || [[File:Wacag-bow-r.jpg|25px]] || {{term|tseduad}} || {{term|pumu}}
|-
| [[File:Wacag-sheath.jpg|100px]] || || {{term|t'aúxú}} || {{term|thaupsû}}
|-
|-
| [[File:Wacag-hunt.jpg|100px]] || || {{term|utx}} || {{term|kaí}}
| [[File:Wacag-hunt.jpg|100px]] || || {{term|utx}} || {{term|kaí}}
Line 1,591: Line 1,603:
|-
|-
| [[File:Wacag-heart.jpg|100px]] || || {{term|ehc'}} || {{term|jgr}}
| [[File:Wacag-heart.jpg|100px]] || || {{term|ehc'}} || {{term|jgr}}
|-
| [[File:Wacag-tumor.jpg|100px]] || || {{term|júzi}}, {{term|t'aye}} || {{term|thaya}}
|-
|-
| [[File:Wacag-intent.jpg|100px]] || || {{term|leýan}} || {{term|khah}}
| [[File:Wacag-intent.jpg|100px]] || || {{term|leýan}} || {{term|khah}}
Line 1,693: Line 1,707:
|-
|-
| [[File:Wacag-acquaintance.jpg|100px]] || || {{term|bála}} || {{term|qara}}
| [[File:Wacag-acquaintance.jpg|100px]] || || {{term|bála}} || {{term|qara}}
|-
| [[File:Wacag-cool_down.jpg|100px]] || || {{term|tixem}} || {{term|tisḿ}}
|-
|-
| [[File:Wacag-cold.jpg|100px]] || || {{term|niv}} || {{term|hyg}}
| [[File:Wacag-cold.jpg|100px]] || || {{term|niv}} || {{term|hyg}}
Line 1,837: Line 1,853:
|-
|-
| [[File:Wacag-time.jpg|100px]] || [[File:Wacag-time-r.jpg|25px]] || {{term|juj}}, {{term|m'ah}} || {{term|wmaa}}
| [[File:Wacag-time.jpg|100px]] || [[File:Wacag-time-r.jpg|25px]] || {{term|juj}}, {{term|m'ah}} || {{term|wmaa}}
|-
| [[File:Wacag-t'ert'er'.jpg|100px]] || || {{term|t'ert'er'}} || {{term|therthèr}}
|-
|-
| [[File:Wacag-morning.jpg|100px]] || || {{term|julzidum}} || {{term|kumin}}
| [[File:Wacag-morning.jpg|100px]] || || {{term|julzidum}} || {{term|kumin}}
Line 1,929: Line 1,947:
|-
|-
| [[File:Wacag-hit.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hit-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|iy}}
| [[File:Wacag-hit.jpg|100px]] || [[File:Wacag-hit-r.jpg|25px]] || {{term|xañ'}} || {{term|iy}}
|-
| [[File:Wacag-spark.jpg|100px]] || || {{term|xayem}} || {{term|thà}}
|-
| [[File:Wacag-to_fight.jpg|100px]] || || {{term|txím'}} || {{term|tipumkèj}}
|-
|-
| [[File:Wacag-punish.jpg|100px]] || || {{term|xíc'}} || {{term|siich}}
| [[File:Wacag-punish.jpg|100px]] || || {{term|xíc'}} || {{term|siich}}
Line 2,435: Line 2,457:
|-
|-
| [[File:Wacag-feces.jpg|100px]] || [[File:Wacag-feces-r.jpg|25px]] || {{term|muzad}} || {{term|zacain}}
| [[File:Wacag-feces.jpg|100px]] || [[File:Wacag-feces-r.jpg|25px]] || {{term|muzad}} || {{term|zacain}}
|-
| [[File:Wacag-matted.jpg|100px]] || || {{term|t'íe}} || {{term|thiai}}
|-
|-
| [[File:Wacag-deformed.jpg|100px]] || || {{term|xac'ec}} || {{term|sakjik}}
| [[File:Wacag-deformed.jpg|100px]] || || {{term|xac'ec}} || {{term|sakjik}}
Line 2,463: Line 2,487:
|-
|-
| [[File:Wacag-hesitate.jpg|100px]] || || {{term|jum}}, {{term|exa}} || {{term|asá}}
| [[File:Wacag-hesitate.jpg|100px]] || || {{term|jum}}, {{term|exa}} || {{term|asá}}
|-
| [[File:Wacag-bad_feeling.jpg|100px]] || || {{term|t'er'me}} || {{term|theryma}}
|-
|-
| [[File:Wacag-overmoralize.jpg|100px]] || || {{term|hihcahihca}} || {{term|iakaaiaká}}
| [[File:Wacag-overmoralize.jpg|100px]] || || {{term|hihcahihca}} || {{term|iakaaiaká}}
Line 2,481: Line 2,507:
|-
|-
| [[File:Wacag-fuaraj.jpg|100px]] || || {{term|vur'ej}} || {{term|fuaraj}}
| [[File:Wacag-fuaraj.jpg|100px]] || || {{term|vur'ej}} || {{term|fuaraj}}
|-
| [[File:Wacag-aj.jpg|100px]] || || {{term|-aj}} || {{term|-ti}}
|-
| [[File:Wacag-eiñ.jpg|100px]] || || {{term|-eiñ}} || {{term|-zaa}}
|-
| [[File:Wacag-helpless.jpg|100px]] || || || {{term|tiwú}}
|-
|-
| [[File:Wacag-mávil.jpg|100px]] || || {{term|mávil}} || {{term|mauir}}
| [[File:Wacag-mávil.jpg|100px]] || || {{term|mávil}} || {{term|mauir}}
Line 2,663: Line 2,695:
|-
|-
| [[File:Wacag-yaiad-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-yaiad-a-r.jpg|25px]] || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}}
| [[File:Wacag-yaiad-a.jpg|100px]] || [[File:Wacag-yaiad-a-r.jpg|25px]] || {{term|yaiad}} || {{term|yaiat}}
|-
| [[File:Wacag-to_dry.jpg|100px]] || || {{term|diyem}} || {{term|tiqíj}}
|-
| [[File:Wacag-bell.jpg|100px]] || || {{term|teñtañ'}} || {{term|tigtàg}}
|-
|-
| [[File:Wacag-dry.jpg|100px]] || || {{term|xer}} || {{term|kayka}}, {{term|msh}}
| [[File:Wacag-dry.jpg|100px]] || || {{term|xer}} || {{term|kayka}}, {{term|msh}}
Line 2,883: Line 2,919:
|-
|-
| [[File:Wacag-nose.jpg|100px]] || [[File:Wacag-nose-r.jpg|25px]] || {{term|me}} || {{term|nam}}
| [[File:Wacag-nose.jpg|100px]] || [[File:Wacag-nose-r.jpg|25px]] || {{term|me}} || {{term|nam}}
|-
| [[File:Wacag-detective.jpg|100px]] || || {{term|uoc}}, {{term|t'áñxer}} || {{term|thaágsjergk}}
|-
|-
| [[File:Wacag-uphill.jpg|100px]] || || || {{term|taràm}}
| [[File:Wacag-uphill.jpg|100px]] || || || {{term|taràm}}
108,446

edits