138,987
edits
m (→Imperfect) |
|||
Line 558: | Line 558: | ||
=====Imperfect===== | =====Imperfect===== | ||
'' | Independent forms: | ||
{| class="bluetable" | |||
|- | |||
! Person !! ''tussanis'' "I pray"<br/>(a-stem) !! ''torenis'' "I bloom, flourish"<br/>(e-stem) | |||
|- | |||
| 1SG || tetussa'''nis''' || tetore'''nis''' | |||
|- | |||
| 2SG || tetussa'''ris''' || tetore'''ris''' | |||
|- | |||
| 3SG.M || tetussa'''mis''' || tetore'''mis''' | |||
|- | |||
| 3SG.F || tetussa'''sis''' || tetore'''sis''' | |||
|- | |||
| 3SG.N || tetussa'''s''' || tetore'''s''' | |||
|- | |||
| 1EX || tetussa'''mēs''' || tetore'''mēs''' | |||
|- | |||
| 1IN || tetussa'''ntis''' || tetore'''ntis''' | |||
|- | |||
| 2PL || tetussa'''sces''' || tetore'''sces''' | |||
|- | |||
| 3PL || tetussa'''tis''' || tetore'''tis''' | |||
|} | |||
Dependent forms (shown with ''nīs'' 'not'): | |||
{| class="bluetable" | |||
|- | |||
! Person !! ''tussanis'' "I pray"<br/>(a-stem) !! ''torenis'' "I bloom, flourish"<br/>(e-stem) | |||
|- | |||
| 1SG || nīs tetussa'''n''' || nīs tetore'''n''' | |||
|- | |||
| 2SG || nīs tetussa'''r''' || nīs tetore'''r''' | |||
|- | |||
| 3SG.M || nīs tetussa'''m''' || nīs tetore'''m''' | |||
|- | |||
| 3SG.F || nīs tetussa'''si''' || nīs tetore'''si''' | |||
|- | |||
| 3SG.N || nīs tetussa || nīs tetore | |||
|- | |||
| 1EX || nīs tetussa'''mē''' || nīs tetore'''mē''' | |||
|- | |||
| 1IN || nīs tetussa'''nt''' || nīs tetore'''nt''' | |||
|- | |||
| 2PL || nīs tetussa'''sce''' || nīs tetore'''sce''' | |||
|- | |||
| 3PL || nīs tetussa'''t''' || nīs tetore'''t''' | |||
|} | |||
=====Perfect===== | =====Perfect===== |
edits