266
edits
Line 700: | Line 700: | ||
==Vocabulary== | ==Vocabulary== | ||
{| class="bluetable lightbluebg mw-collapsible mw-collapsed" style="text-align:center; vertical-align:middle; width: 250px;" | |||
! colspan="2" | '''Colors''' | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #7B4A12; color:#FFFFFF;"| Brown | |||
| style="text-align: center;"| Su | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #FF0000;"| Red | |||
| style="text-align: center;"| Dara | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #FF9900;"| Orange | |||
| style="text-align: center;"| Huræxu | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #FFFF00;"| Yellow | |||
| style="text-align: center;"| Nekwan | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #2C6700; color:#FFFFFF;"| Green | |||
| style="text-align: center;"| Tseng | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #3333FF; color:#FFFFFF;"| Blue | |||
| style="text-align: center;"| Antara | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #421C52; color:#FFFFFF;"| Purple | |||
| style="text-align: center;"| Hemeda | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #FFBAD2;"| Pink | |||
| style="text-align: center;"| Hibiz | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #FFFFFF;"| White | |||
| style="text-align: center;"| Wum | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #999999;"| Grey | |||
| style="text-align: center;"| Pexu | |||
|- | |||
| style="text-align: center; background: #000000; color:#FFFFFF;"| Black | |||
| style="text-align: center;"| Danku | |||
|} | |||
[[Category:Languages]] [[Category:Conlangs]] [[Category:A posteriori]] | [[Category:Languages]] [[Category:Conlangs]] [[Category:A posteriori]] |
edits