266
edits
Line 739: | Line 739: | ||
{| class="bluetable lightbluebg mw-collapsible mw-collapsed" style="text-align:center; vertical-align:middle; width: 600px;" | |||
! colspan="8" | '''Numbers''' | |||
|- | |||
! style="text-align: center;" | '''Arabic''' | |||
! style="text-align: center;" | '''Cardinal<br />(quantity)''' | |||
! style="text-align: center;" | '''Ordinal<br />(positional)''' | |||
! style="text-align: center;" | '''Ranking<br />(order)''' | |||
! style="text-align: center;" | '''Partitive<br />(fractions)''' | |||
! style="text-align: center;" | '''Multiplicative<br />(repetition)''' | |||
! style="text-align: center;" | '''Reproductive<br />(replication)''' | |||
! style="text-align: center;" | '''Collective<br />(sets)''' | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 1 | |||
| style="text-align: center;"| dysu | |||
| style="text-align: center;"| asde | |||
| style="text-align: center;"| isten | |||
| style="text-align: center;"| it | |||
| style="text-align: center;"| il | |||
| style="text-align: center;"| besik | |||
| style="text-align: center;"| tiji | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 2 | |||
| style="text-align: center;"| mynu | |||
| style="text-align: center;"| min | |||
| style="text-align: center;"| sena | |||
| style="text-align: center;"| nyj | |||
| style="text-align: center;"| yd | |||
| style="text-align: center;"| duha | |||
| style="text-align: center;"| rovo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 3 | |||
| style="text-align: center;"| esu | |||
| style="text-align: center;"| sal | |||
| style="text-align: center;"| taksu | |||
| style="text-align: center;"| xlam | |||
| style="text-align: center;"| sam | |||
| style="text-align: center;"| belu | |||
| style="text-align: center;"| selu | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 4 | |||
| style="text-align: center;"| lymu | |||
| style="text-align: center;"| lem | |||
| style="text-align: center;"| nanet | |||
| style="text-align: center;"| xlyg | |||
| style="text-align: center;"| sa | |||
| style="text-align: center;"| empat | |||
| style="text-align: center;"| papat | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 5 | |||
| style="text-align: center;"| sua | |||
| style="text-align: center;"| yha | |||
| style="text-align: center;"| hansat | |||
| style="text-align: center;"| ynga | |||
| style="text-align: center;"| od | |||
| style="text-align: center;"| lema | |||
| style="text-align: center;"| lima | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 6 | |||
| style="text-align: center;"| asu | |||
| style="text-align: center;"| æx | |||
| style="text-align: center;"| kaves | |||
| style="text-align: center;"| rok | |||
| style="text-align: center;"| wuk | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| enem | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 7 | |||
| style="text-align: center;"| ymu | |||
| style="text-align: center;"| emen | |||
| style="text-align: center;"| nonte | |||
| style="text-align: center;"| xint | |||
| style="text-align: center;"| cil | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| pytu | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 8 | |||
| style="text-align: center;"| usu | |||
| style="text-align: center;"| oxe | |||
| style="text-align: center;"| sama | |||
| style="text-align: center;"| pret | |||
| style="text-align: center;"| pæl | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| zolu | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 9 | |||
| style="text-align: center;"| ylu | |||
| style="text-align: center;"| lav | |||
| style="text-align: center;"| tecum | |||
| style="text-align: center;"| tek | |||
| style="text-align: center;"| gu | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| conge | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 10 | |||
| style="text-align: center;"| suaz | |||
| style="text-align: center;"| udeli | |||
| style="text-align: center;"| jubma | |||
| style="text-align: center;"| gip | |||
| style="text-align: center;"| xip | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| sepu | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 11 | |||
| style="text-align: center;"| ytry | |||
| style="text-align: center;"| xadest | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| syjy | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| sewa | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 12 | |||
| style="text-align: center;"| nyjry | |||
| style="text-align: center;"| tenkor | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| rolo | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| rolas | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 13 | |||
| style="text-align: center;"| lemry | |||
| style="text-align: center;"| tal | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| telu | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| telas | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 14 | |||
| style="text-align: center;"| lyjry | |||
| style="text-align: center;"| arba | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| pepet | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| patlas | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 15 | |||
| style="text-align: center;"| ubry | |||
| style="text-align: center;"| ham | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| lyma | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| limlas | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 16 | |||
| style="text-align: center;"| rokry | |||
| style="text-align: center;"| siv | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| nem | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| nemlas | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 17 | |||
| style="text-align: center;"| nytry | |||
| style="text-align: center;"| xab | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| pitu | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| pytlas | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 18 | |||
| style="text-align: center;"| pretry | |||
| style="text-align: center;"| vom | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| wolu | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| wolas | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 19 | |||
| style="text-align: center;"| tekry | |||
| style="text-align: center;"| tix | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| songe | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| songlas | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 20 | |||
| style="text-align: center;"| ubryz | |||
| style="text-align: center;"| no | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| pulu | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| \\\ | |||
| style="text-align: center;"| rongpu | |||
|} | |||
{| class="bluetable lightbluebg mw-collapsible mw-collapsed" style="text-align:center; vertical-align:middle; width: 300px;" | |||
! colspan="2" | '''Numbers, continued''' | |||
|- | |||
! style="text-align: center;"| '''Arabic''' | |||
! style="text-align: center;"| '''Cardinal''' | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 0 | |||
| style="text-align: center;"| nat | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 21 | |||
| style="text-align: center;"| ubryz dysu | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 22 | |||
| style="text-align: center;"| ubryz mynu | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 23 | |||
| style="text-align: center;"| ubryz esu | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 24 | |||
| style="text-align: center;"| ubryz lymu | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 25 | |||
| style="text-align: center;"| suadesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 26 | |||
| style="text-align: center;"| suadesua dysu | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 30 | |||
| style="text-align: center;"| asudesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 35 | |||
| style="text-align: center;"| ymudesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 40 | |||
| style="text-align: center;"| usudesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 45 | |||
| style="text-align: center;"| yludesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 50 | |||
| style="text-align: center;"| suazua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 55 | |||
| style="text-align: center;"| ytrydesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 60 | |||
| style="text-align: center;"| nyjrydesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 65 | |||
| style="text-align: center;"| lemrydesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 70 | |||
| style="text-align: center;"| lyjrydesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 75 | |||
| style="text-align: center;"| ubrydesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 80 | |||
| style="text-align: center;"| rokrydesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 85 | |||
| style="text-align: center;"| nytrydesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 90 | |||
| style="text-align: center;"| pretrydesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 95 | |||
| style="text-align: center;"| tekrydesua | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 100 | |||
| style="text-align: center;"| dyslo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 200 | |||
| style="text-align: center;"| mynlo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 300 | |||
| style="text-align: center;"| eslo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 400 | |||
| style="text-align: center;"| lymlo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 500 | |||
| style="text-align: center;"| sualo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 600 | |||
| style="text-align: center;"| aslo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 700 | |||
| style="text-align: center;"| ymlo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 800 | |||
| style="text-align: center;"| uslo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 900 | |||
| style="text-align: center;"| ylo | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 1000 | |||
| style="text-align: center;"| dyslæ | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 2000 | |||
| style="text-align: center;"| mynlæ | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 3000 | |||
| style="text-align: center;"| eslæ | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 1,000,000 | |||
| style="text-align: center;"| dyslam | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 1,000,000 squared<br />(to the 2nd degree) | |||
| style="text-align: center;"| dyslamze | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 1,000,000 cubed<br />(to the 3rd degree) | |||
| style="text-align: center;"| dyslamza | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 1,000,000 quarted<br />(to the 4th degree) | |||
| style="text-align: center;"| dyslamzæ | |||
|- | |||
| style="text-align: center;"| 1,000,000 quinted<br />(to the 5th degree) | |||
| style="text-align: center;"| dyslamzo | |||
|} | |||
[[Category:Languages]] [[Category:Conlangs]] [[Category:A posteriori]] | [[Category:Languages]] [[Category:Conlangs]] [[Category:A posteriori]] |
edits