138,989
edits
m (→Structure) |
m (→Given names) |
||
Line 34: | Line 34: | ||
|- | |- | ||
| ''Reocht'' || "(a species of songbird)" || /ˈlɵːxt/ || /ˈɹoʊkt/ || female || | | ''Reocht'' || "(a species of songbird)" || /ˈlɵːxt/ || /ˈɹoʊkt/ || female || | ||
|- | |||
| ''Asréir'' || Old Tíogall ''as·tréir'' "may she bloom" || /astriːl/ || /ˈæstɹiːɹ/ || female || | |||
|} | |} | ||
==Surnames== | ==Surnames== |
edits