544
edits
m (→Testing Area) |
|||
Line 14: | Line 14: | ||
{| class="mw-collapsed mw-collapsible wikitable" style="text-align:center;" | {| class="mw-collapsed mw-collapsible wikitable" style="text-align:center;" | ||
! | ! | ||
! colspan=" | ! colspan="30" style="background-color:#abcabc;" | Sea Declension (1t Declension) | ||
|- | |- | ||
! Case | ! Case | ||
! Common || | ! colspan="5" | Common | ||
! colspan="5" | Lunar | |||
! colspan="5" | Solar | |||
! colspan="5" | Terrestrial | |||
! colspan="5" | Aquatic | |||
! colspan="5" | Phenomenal | |||
|- | |||
| || Singular || Dual || Plural || Paucal || Collective | |||
| Singular || Dual || Plural || Paucal || Collective | |||
| Singular || Dual || Plural || Paucal || Collective | |||
| Singular || Dual || Plural || Paucal || Collective | |||
| Singular || Dual || Plural || Paucal || Collective | |||
| Singular || Dual || Plural || Paucal || Collective | |||
|- style="background-color:#ffffff;" valign="top" | |||
| [[w:nominative_case|Nominative]] | |||
| Vađa<br />''man'' || Vađat || Vađas || Vađañ || Vađar | |||
| Džasam<br />''owl'' || Džasamä || Džasami || Džasamu || Džasamy | |||
| Bäriaz<br />''eagle'' || Bäriazä || Bäriazi || Bäriazu || Bäriazy | |||
| - || - || - || - || - | |||
| Sonqar<br />''river'' || Sonqarä || Sonqari || Sonqaru || Sonqary | |||
| - || - || - || - || - | |||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | [[w:accusative_case|Accusative]] | | rowspan="2" | [[w:accusative_case|Accusative]] | ||
| colspan="6" | -o | | colspan="6" | -o |
edits