875
edits
m (→History) |
|||
Line 2: | Line 2: | ||
== History == | == History == | ||
{| | === Tentative evolution of Angaran over time === | ||
|+ Languages of the Angaran | |||
{| {{Table/bluetable}} | |||
! … | |||
| … | |||
| … | |||
| … | |||
| … | |||
|- | |||
! Proto-Angaric | |||
| ne'kas₁t | |||
| ne'kaz₁d | |||
| 'ne.kad | |||
| 'nes₁.kad | |||
|- | |||
! East Angaric | |||
| ne'kaht | |||
| ne'kaɦd | |||
| 'ne.kad | |||
| 'neh.kad | |||
|- | |||
! rowspan="2" | Low Angaran | |||
| ne'ka:t | |||
| ne'ka:d | |||
| 'ne.kad | |||
| 'ne:.kad | |||
|- | |||
| en'ka:t | |||
| en'ka:d | |||
| 'en.kad | |||
| 'ne.kad | |||
|- | |||
! rowspan="3" | High Angaran | |||
| en'ka:tə | |||
| en'ka.də | |||
| 'en.kaz | |||
| 'ne.kaz | |||
|- | |||
| en'ga:tə | |||
| en'ga.də | |||
| 'en.gas | |||
| 'ne.kas | |||
|- | |||
| en'ga:də | |||
| en'ga.rə | |||
| 'en.gas | |||
| 'ne.gas | |||
|- | |||
! rowspan="2" | Imperial Angaran | |||
| eŋ'gadə | |||
| eŋ'ga.rə | |||
| 'eŋ.gas | |||
| 'ne.gas | |||
|- | |||
| aŋ'gade | |||
| aŋ'ga.ra | |||
| 'eŋ.gas | |||
| 'ne.gas | |||
|- | |||
! … | |||
| … | |||
| … | |||
| … | |||
| … | |||
|} | |||
{| {{Table/bluetable}} style="text-align: center; width: 100%;" | |||
|+ Languages of the Angaran peninsula over time | |||
|- | |- | ||
| colspan="7" | Proto-Almean || rowspan="2" colspan="3" | Proto-Nornic | | colspan="7" | Proto-Almean || rowspan="2" colspan="3" | Proto-Nornic | ||
Line 23: | Line 88: | ||
| Sandese || Western Angaran || colspan="2" | Eastern "Standard" Angaran || Diln || Niramese | | Sandese || Western Angaran || colspan="2" | Eastern "Standard" Angaran || Diln || Niramese | ||
|} | |} | ||
{{rellink|1=Further information: [[User:MIGUELbM/History_of_Angara|History of Angara]]}} | |||
=== Proto-Almean === | === Proto-Almean === |
edits