7,915
edits
(→Nouns) |
(→Nouns) |
||
Line 987: | Line 987: | ||
|Avalonian Isles (4)||Telku | |Avalonian Isles (4)||Telku | ||
|- | |- | ||
|Avalonians (2)|| | |Avalonians (2)||kammiri | ||
|- | |- | ||
|banana (1)||mhanana | |banana (1)||mhanana | ||
Line 994: | Line 994: | ||
|- | |- | ||
|beryl||larhin | |beryl||larhin | ||
|- | |||
|billy goat (1)||aker | |||
|- | |- | ||
|bird (2)||hari | |bird (2)||hari | ||
Line 1,009: | Line 1,011: | ||
|bridge (1)||hilta | |bridge (1)||hilta | ||
|- | |- | ||
|bull ( | |bull (1)||hehen | ||
|- | |- | ||
|cat (1)||kattu | |cat (1)||kattu | ||
Line 1,086: | Line 1,088: | ||
|- | |- | ||
|glass||hellu | |glass||hellu | ||
|- | |||
|goats (2)||anū | |||
|- | |- | ||
|gold (4)||urre | |gold (4)||urre |
edits