7,915
edits
(→Nouns) |
(→Nouns) |
||
Line 987: | Line 987: | ||
|amber (4)||werhu | |amber (4)||werhu | ||
|- | |- | ||
|apple (1)|| | |apple (1)||hakar | ||
|- | |- | ||
|automobile (1)||karmat | |automobile (1)||karmat | ||
Line 1,235: | Line 1,235: | ||
|stone (substance)|| tulke | |stone (substance)|| tulke | ||
|- | |- | ||
| | |sugar (4)||thukar | ||
|- | |- | ||
|sun||rhahaa | |sun||rhahaa | ||
Line 1,250: | Line 1,250: | ||
|- | |- | ||
|tin (metal) (4)||thakna | |tin (metal) (4)||thakna | ||
|- | |||
|trans person (1)||tranthi | |||
|- | |- | ||
|tree||rhugē | |tree||rhugē |
edits