6,388
edits
Tardigrade (talk | contribs) No edit summary |
Tardigrade (talk | contribs) |
||
Line 19: | Line 19: | ||
| style="text-align: center;" | '''definite''' | | style="text-align: center;" | '''definite''' | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" | '''nominative''' | | rowspan="2" style="text-align: center;" | '''nominative''' | ||
| style="text-align: center;" | àkur | | rowspan="2" style="text-align: center;" | àkur | ||
| style="text-align: center;" | àkran | | rowspan="2" style="text-align: center;" | àkran | ||
| style="text-align: center;" | àkron | | style="text-align: center;" | àkron | ||
| style="text-align: center;" | akra | | style="text-align: center;" | akra | ||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" | '''genitive''' | | style="text-align: center;" | àkors | ||
| style="text-align: center;" | ä̀kurs | | style="text-align: center;" | akras | ||
| style="text-align: center;" | ä̀kres | |- | ||
| rowspan="2" style="text-align: center;" | '''genitive''' | |||
| rowspan="2" style="text-align: center;" | ä̀kurs | |||
| rowspan="2" style="text-align: center;" | ä̀kres | |||
| style="text-align: center;" | ä̀krine | | style="text-align: center;" | ä̀krine | ||
| style="text-align: center;" | ä̀krinse | | style="text-align: center;" | ä̀krinse | ||
|- | |||
| style="text-align: center;" | ä̀kre | |||
| style="text-align: center;" | ä̀kurse | |||
|- | |- | ||
| style="text-align: center;" | '''dative''' | | style="text-align: center;" | '''dative''' | ||
Line 44: | Line 50: | ||
[[Category:Niemish irregular nouns]] | [[Category:Niemish irregular nouns]] | ||
[[Category:Niemish pluralia tantum nouns]] | [[Category:Niemish pluralia tantum nouns]] | ||
===Derived terms=== | ===Derived terms=== | ||
* ''{{term|appolakur#Niemish|àppolàkur}}'' ("pome") | * ''{{term|appolakur#Niemish|àppolàkur}}'' ("pome") |
edits