354
edits
m (→Adjectives) |
m (→Nouns) |
||
Line 533: | Line 533: | ||
|- | |- | ||
| /dɔru/ || sport || | | /dɔru/ || sport || | ||
|- | |||
| /zuka/ || spoon || | |||
|- | |||
| /tydde/ || sponge || | |||
|- | |||
| /diwɔ || spit || | |||
|- | |||
| /aoytoːw/ || spirit || | |||
|- | |||
| /hɛjilj/ || spelling || | |||
|- | |||
| /huji/ || spell (of magic) || | |||
|- | |||
| /sudœ/ || speech || | |||
|- | |||
| /derɔ/ || spear || | |||
|- | |||
| /fea/ || space (outer) || | |||
|- | |||
| /sidze/ || south || | |||
|- | |||
| /sɨdɔ/ || source || | |||
|- | |||
| /kɔzəao/ || soup || | |||
|- | |||
| /zɔba/ || sound || | |||
|- | |||
| /runə/ || song || | |||
|- | |||
| /sutdʒok/ || son || | |||
|} | |} | ||
edits