354
edits
(→Numbers: Ts) |
(→Nouns: Ts) |
||
Line 246: | Line 246: | ||
|- | |- | ||
| /fadiː/ || umbrella || | | /fadiː/ || umbrella || | ||
|- | |||
| /hehibu/ || type || | |||
|- | |||
| /ada/ || truth || | |||
|- | |||
| /shashe/ || trousers || | |||
|- | |||
| /ʑehoː/ || trouble || | |||
|- | |||
| /hayo/ || trip || | |||
|- | |||
| /madi/ || trick || | |||
|- | |||
| /eho/ || triangle || | |||
|- | |||
| /muya/ || trial || | |||
|- | |||
| /ebi/ || tree || | |||
|- | |||
| /humu/ || tree || | |||
|- | |||
| /izore/ || treatment || | |||
|} | |} | ||
edits