354
edits
(→Numbers: Ts) |
(→Nouns: Ts) |
||
Line 320: | Line 320: | ||
|- | |- | ||
| /heg/ || tire || | | /heg/ || tire || | ||
|- | |||
| /dɔɛfu/ || tin || | |||
|- | |||
| /dit/ || time || | |||
|- | |||
| /pɾmu/ || tide || | |||
|- | |||
| /zyga/ || ticket || | |||
|- | |||
| /ʑona/ || thunder || | |||
|- | |||
| /taɸa/ || thumb || | |||
|- | |||
| /kizudu/ || throne || | |||
|- | |||
| /niiː/ || throat || | |||
|- | |||
| /dahu/ || threat || | |||
|- | |||
| /tɯsu/ || thread || | |||
|- | |||
| /ifa/ || thought || | |||
|- | |||
| /çevɤ/ || thorn || | |||
|- | |||
| /sy/ || thing || | |||
|} | |} | ||
edits