138,726
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 14: | Line 14: | ||
|- | |- | ||
| ''ýre'' || PGmc {{recon|''aizō''}} || /ˈɨːɾə/ || ''n, f'' || honor || Ehre || | | ''ýre'' || PGmc {{recon|''aizō''}} || /ˈɨːɾə/ || ''n, f'' || honor || Ehre || | ||
|- | |||
| '''Ýrland'' || Old Irish ''Ériu'' + ''land'' || /ˈɨːɾɫand/ || ''n, m'' || Ireland || Irland || | |||
|- | |- | ||
| ''ýrьsk'' || Old Irish ''Ériu'' + suffix ''-ьsk'' || /ˈɨːɾʲsk/ || ''adj''; ''n, m'' || Irish; the Irish language || irisch; das Irische || | | ''ýrьsk'' || Old Irish ''Ériu'' + suffix ''-ьsk'' || /ˈɨːɾʲsk/ || ''adj''; ''n, m'' || Irish; the Irish language || irisch; das Irische || |
edits