138,726
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 4: | Line 4: | ||
|- | |- | ||
| ''andie'' || PGmc {{recon|''andiją''}} || /ˈanʲdʲə/ || ''n, f'' || end || Ende || | | ''andie'' || PGmc {{recon|''andiją''}} || /ˈanʲdʲə/ || ''n, f'' || end || Ende || | ||
|- | |||
| ''lióþ'' || PGmc {{recon|''leuþą''}} || /ˈlʲoːɬˠ/ || ''n, m'' || poem || Gedicht || | |||
|- | |- | ||
| ''piamen, piemie, pam, pumen'' || PGmc {{recon|''kwemaną''}} || /ˈpʲamən/ || ''v'' || come || kommen || | | ''piamen, piemie, pam, pumen'' || PGmc {{recon|''kwemaną''}} || /ˈpʲamən/ || ''v'' || come || kommen || | ||
|- | |||
| ''piane'' || PGmc {{recon|''kwenǭ''}} || /ˈpʲanə/ || ''n, f'' || woman || Frau || | |||
|- | |- | ||
| ''rió'' || PGmc {{recon|''hrewwō''}} || /ˈɾʲoː/ || ''n, f'' || regret, remorse || Reue || | | ''rió'' || PGmc {{recon|''hrewwō''}} || /ˈɾʲoː/ || ''n, f'' || regret, remorse || Reue || | ||
|- | |- | ||
| ''rus'' || PGmc {{recon|''russą''}} || /rʊs/ || ''n, m'' || horse || Pferd || | | ''rus'' || PGmc {{recon|''russą''}} || /rʊs/ || ''n, m'' || horse || Pferd || | ||
|- | |||
| ''simben, simbie, samb, sumben'' || PGmc {{recon|''singwaną''}} || /ˈsʲɪmbən/ || ''v'' || sing || singen || | |||
|- | |||
| ''samb'' || PGmc {{recon|''sangwaz''}} || /ˈsamb/ || ''n, m'' || song || Lied, Gesang || | |||
|- | |- | ||
| ''svín'' || PGmc {{recon|''swīną''}} || /sʲvʲiːn/ || ''n, m'' || pig || Schwein || | | ''svín'' || PGmc {{recon|''swīną''}} || /sʲvʲiːn/ || ''n, m'' || pig || Schwein || |
edits