138,726
edits
mNo edit summary |
mNo edit summary |
||
Line 48: | Line 48: | ||
|- | |- | ||
| ''drióg'' || PGmc {{recon|''dreugaz''}} || /ˈdɾʲoːg/ || ''adj'' || firm || fest || | | ''drióg'' || PGmc {{recon|''dreugaz''}} || /ˈdɾʲoːg/ || ''adj'' || firm || fest || | ||
|- | |||
| ''vurd'' || PGmc {{recon|''wurdą''}} || /ˈvʊɾd/ || ''n, m'' || word || Wort || | |||
|} | |} | ||
[[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] | [[Category:Þiúdьsk]][[Category:Dictionaries]] |
edits